Wrocław: Stop cenzurze Internetu – pikieta

Szczegóły wydarzenia

  • piątek | 29 czerwca 2018
  • 13:00 - 15:00
  • Rynek Wrocław, przy fontannie

Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego zaakceptowała projekt dyrektywy o prawie autorskim na rynku cyfrowym. Kolejne głosowanie może się odbyć już nawet 3-5 lipca. Komisja Europejska zamierza wprowadzić nowe narzędzie, rzekomo do ochrony praw autorskich, a w rzeczywistości do podporządkowania rynku informacji największym korporacjom medialnym.

Najbardziej kontrowersyjne są dwa artykuły:

Art. 11 – wprowadza obowiązkową opłatę za dzielenie się materiałami w sieci, oznacza to zahamowanie przepływu informacji, pozbycie się małych wydawców oraz ograniczenie nawet linkowania do stron (tzw. „podatek od linków”).

Art. 13 – dotyczy właścicieli platform internetowych, którzy będą musieli zapewnić o legalności zamieszczonych treści. Oznacza to, że treści użytkowników platform takich jak np. Facebook, Twitter, Google czy Onet, Wirtualna Polska, będą obowiązkowo monitorowane. Bezpośrednio uderza to w swobodę wymiany informacji, prawo do prywatność czy wolność wypowiedzi.

Wyrażamy zdecydowany sprzeciw ograniczeniu Naszej wolności w Internecie, ostatnim miejscu, w którym wszyscy mogą bezpłatnie się wypowiedzieć. Nie zgadzamy się, żeby Internet został zawłaszczony przez koncerny medialne. Nie pozwolimy zniszczyć niezależnych blogerów, niszowych wydawców czy startupów.

Udało Nam się zatrzymać porozumienia ACTA, ale teraz zagraża Nam nowe, znacznie bardziej restrykcyjne prawo. Najwyższa pora głośno się temu sprzeciwić. Zapraszamy wszystkie organizacje, partie, stowarzyszenia, portale internetowe do współorganizowania protestu.

Zaczynamy w sobotę 30 czerwca o godzinie 13:00, na wrocławskim rynku pod fontanną.

Zapraszamy wszystkich, niezależnie od poglądów politycznych. Prosimy o przynoszenie transparentów, wyrażających sprzeciw wobec unijnej dyrektywy oraz o organizację protestów w innych miastach. Organizatorem protestu jest Fundacja Akademia Patriotów, Stowarzyszenie Libertariańskie jest jedną z organizacji wspomagających.

Wydarzenie na Facebooku