Brak komentarzy

Wrocław tonie w długach

Będąc częścią międzynarodowego ruchu libertariańskiego, przyjmujemy na siebie odpowiedzialność i zobowiązanie do poszerzania swobód światopoglądowych i ekonomicznych w Polsce i na świecie, poczynając zgodnie z zasadą subsydiarności od najniższego szczebla, jakim jest samorząd lokalny. W ostatnich latach naszą uwagę zwraca alarmujący stan finansów wrocławskiego ratusza, w szczególności zaś gigantyczne zadłużenie miasta.

W środę 20 lutego pod siedzibą Urzędu Miejskiego we Wrocławiu Marek Granowicz, koordynator naszego wrocławskiego oddziału, wziął udział w konferencji prasowej dotyczącej zadłużenia miasta, zorganizowanej przez inicjatywę Wolny Wrocław, której jesteśmy częścią.

W swoim wystąpieniu Marek zaznaczył, iż wzrost wydatków Wrocławia i zadłużenie miasta było związane z dużymi imprezami np. piłkarskim Euro 2012, Europejską Stolicą Kultury 2016 i World Games 2017. „Mam nadzieję, że prezydent Sutryk nie będzie szukał – tak jak jego poprzednik – kolejnych imprez, o których nikt nie słyszał, żeby wydać publiczne pieniądze na to i zadłużać przyszłe pokolenia” – stwierdził w wypowiedzi dla portalu www.tvp.info.pl Marek Granowicz.

Ponadto w czasie konferencji zaprezentowany został licznik długu Wrocławia. Na stronie https://dlug.wroclaw.pl/ można sprawdzić w jak zastraszającym tempie jako mieszkańcy miasta jesteśmy zadłużani przez władze samorządowe.

Na konferencji wspomniany został także projekt „manifest” zgłoszony w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, którego celem było podjęcie kroków zmierzających do ograniczenia zadłużania miasta i spłaty wcześniejszych zobowiązań.

Dodatkowo zapowiedzieliśmy, że Wolny Wrocław po raz kolejny zorganizuje w dniu 1 czerwca Dzień Dziecka Zadłużonego, czyli akcję w czasie której prezentowany jest aktualny dług publiczny Polski (zadłużenie jednostek publicznych, tj, zadłużenie państwa i samorządów) i zadłużenie miasta Wrocławia, oraz rozdawane są materiały informacyjne dotyczące zadłużenia państwa polskiego. Celem akcji jest zwiększenie świadomości mieszkańców na temat problemu zadłużenia.

Relację telewizyjną ze środowej konferencji prasowej dotyczącej licznika długu można znaleźć pod tym linkiem.

O konferencji napisano w kilku miejscach w sieci:

https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/aktywisci-patrza-samorzadowi-na-rece-we-wroclawiu-ruszyla-strona-obliczajaca-dlug-miasta,121595.html

https://wroclaw.onet.pl/aktywisci-miejscy-uruchomili-strone-internetowa-informujaca-o-dlugu-samorzadu/2h1qnwk

https://www.tvp.info/41399056/aktywisci-miejscy-uruchomili-strone-ktora-informuje-o-dlugu-samorzadu

https://gazetawroclawska.pl/licznik-dlugu-wroclawia-w-internecie-czy-jest-wiarygodny/ar/13904830

Skomentuj

*