Brak komentarzy

Uwolnić Yegora Zhukova!

Z przykrością obserwujemy sytuację w Rosji, gdzie grupa lokalnych wolnościowców została aresztowana w następstwie pokojowych protestów organizowanych w lipcu. Wśród nich był Yegor Zhukov, kandydat do moskiewskiej Dumy i jednocześnie student nauk politycznych na lokalnym uniwersytecie, ale również popularny vloger (rosyjskojęzycznym czytelnikom polecamy jego kanał na YouTube). Zhukov jest oskarżany o organizowanie protestów antyrządowych, przez co grozi mu do ośmiu lat więzienia.

Dla większości obserwatorów jasnym jest jednak, że w ten sposób władze rosyjskie starają się uciszyć jednego z najpopularniejszych vlogerów krytykujących procedury wyborcze w Rosji. Lipcowe protesty dotykały problemu rejestracji kandydatów niezależnych, do których należał Zhukov. Obecna procedura wyborcza wymaga od nich, zdaniem protestujących, zdecydowanie za dużo, co kończy się często niemożnością startu w wyborach i zmiany panującej konstrukcji administracyjnej.

Stowarzyszenie Libertariańskie wielokrotnie wspierało regionalne działania wolnościowe i nie inaczej jest tym razem. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że w kwestii Zhukova nie mamy wielu narzędzi reakcji, jednak wydaje nam się, że nawet wyrażenie wsparcia może zrobić różnicę. Zależy nam bowiem na tym, żeby sprawa odbiła się jak najszerszym wydźwiękiem medialnym, dlatego też zachęcamy naszych czytelników do reakcji. W tym celu zajrzyjcie na stronę http://herewestand.space/, gdzie możecie wesprzeć akcję oswobodzenia Yegora.

Jednocześnie, jeśli uważacie, że jesteście w stanie wesprzeć Zhukova w inny sposób, zachęcamy do kontaktu z nami – postaramy się przekazać zainteresowanym kontakty do osób bezpośrednio zaangażowanych w sytuację w Moskwie.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*