Brak komentarzy

Uwarz sobie insulinę!

Czy w dzisiejszych czasach możliwa jest produkcja leków bez udziału wielkich firm farmaceutycznych? Grupa kalifornijskich biologów usiłuje udowodnić, że tak.

The Open Insulin Project to finansowana z dobrowolnych datków organizacja non-profit, której celem jest stworzenie opartego na filozofii open source urządzenia wykorzystującego genetycznie zmodyfikowane drożdże do produkcji insuliny w warunkach domu lub małego przedsiębiorstwa. Według wstępnych prognoz, urządzenie takie mogłoby kosztować kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy dolarów i zaspokajać zapotrzebowanie na insulinę nawet dla 100 tysięcy ludzi.

Rynek leków w USA, a w szczególności insuliny zmaga się z problemem wysokich cen. Doprowadza to do sytuacji, w której wielu amerykanów podróżuje do pobliskiej Kanady celem zaopatrzenia się w insulinę, która za północną granicą bywa nawet dziesięć razy tańsza.

Naukowcy z Open Insulin Project jako przyczynę tego stanu rzeczy podają przede wszystkim amerykańskie prawo patentowe, umożliwiające firmom farmaceutycznym utrzymywanie wysokich cen insuliny poprzez opatentowywanie jej niewielkich modyfikacji, a następnie wycofywanie z rynku wcześniejszych wersji leku. Dostęp do tanich, generycznych zamienników lub wręcz możliwość ich samodzielnej produkcji byłyby dla amerykańskich pacjentów prawdziwym wybawieniem.

Gorąco popieramy tego typu oddolne działania mogące rozszerzyć dostęp do rynku w tradycyjnie silnie uregulowanej przez państwo i w konsekwencji zoligopolizowanej branży, jaką jest produkcja leków.

Więcej informacji o projekcie można uzyskać na jego stronie internetowej.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*