Brak komentarzy

Ukraina na libertariańskiej ścieżce

Jeszcze kilka lat temu polska scena wolnościowa skupiała się na kilku osobach, które próbowały rozszerzać wiedzę na temat libertarianizmu czy to na uczelniach wyższych czy w środowiskach anarchistycznych. Ludzi powiązanych z ruchem można było policzyć na palcach dwóch rąk. Rozrost Internetu pozwolił na dotarcie do szerszych kręgów odbiorców i w konsekwencji na coraz większą popularność myśli wolnościowej w kraju.

Jako Stowarzyszenie Libertariańskie jesteśmy jednym z efektów tych wydarzeń. Dlatego też z wielką uwagą śledzimy to, jak rozwija się myśl libertariańska nie tylko na naszym poletku, ale i na sąsiednich ziemiach. Ostatnio informowaliśmy o wyśmienitych wynikach libertarian w wyborach lokalnych na Litwie, od dawna staramy się informować o postępach naszych czeskich sąsiadów, w tym bardzo popularnej inicjatywie Vita Jedlički z quasi-państwem zwanym Liberland. Kiedy więc przed kilkoma dniami dobiegły do nas wieści z sąsiadującej Ukrainy, otworzyliśmy butelki szampanów, piw i szesnastoletnich Lagavulin żeby świętować jedno z najważniejszych wydarzeń dla wolnościowców w tej części Europy.

Dlaczego? Jesteśmy świadkami powtórki z Litwy, ale na większą skalę. W wyborach wybrano na prezydenta Wolodymra Zełeńskiego, którego kadra polityczna otwarcie przyznaje się do libertariańskich idei. Jej twarzą jest Oleksandr Danyliuk, były minister finansów Ukrainy, który w wielu wywiadach podkreśla swoje przywiązanie do myśli społecznej i ekonomicznej libertarian. Jego faktyczne decyzje mogą się różnić od wyobrażeń większości libertariańskich obserwatorów przyszłych decyzji politycznych Danyliuka, ale warto trzymać kciuki za inicjatywę i potencjalną realizację kilku postulatów libertariańskich na przepięknych ziemiach ukraińskich.

Zachęcamy Was do śledzenia informacji z Ukrainy. Jednocześnie zwracamy uwagę na to, że w naszej części Europy to już kolejna tego typu informacja w ostatnich miesiącach. Życzymy więc sobie i Wam, nasi drodzy Czytelnicy, tego ażebyśmy byli świadkami podobnych rozwiązań i na naszych ziemiach w najbliższych miesiącach.

Stowarzyszenie Libertarianskie

Skomentuj

*