2

Trwają zapisy na Miltonalia 2020!

Kim był Milton Friedman?

Tego zapewne nie trzeba tłumaczyć. Jego wpływ na rozwój myśli ekonomicznej znany jest chociaż po części nam wszystkim. Laureat wielu nagród, w tym Nagrody Nobla z dziedziny nauk ekonomicznych. Zdecydowanie opowiadał się za ideą wolnego rynku – konsekwentnie bronił wolności osobistej, a ograniczenia władzy w rękach rządu. Znany był z podążania za metodą, która rozróżniała ekonomię pozytywną – odpowiadającą na pytanie „jak jest?” – oraz ekonomię normatywną – odpowiadającą na pytanie „jak być powinno?”. W swojej pracy zajmował się głównie ekonomią pozytywną. Testował stawiane przez siebie hipotezy konfrontując je z faktami poddanymi badaniom, formalnym statystykom, sięgając też do mniej formalnej historii gospodarczej.

Takiego Miltona Friedmana zna świat. Z nieco innej perspektywy pamięta go Thomas Grennes, jego były uczeń a obecnie emerytowany Profesor Ekonomii, Rolnictwa oraz Ekonomii Zasobów na Uniwersytecie Stanowym Karoliny Północnej:

„Jako Profesor Ekonomii na Uniwersytecie w Chicago, Friedman był niesamowitym nauczycielem. Miałem szczęście uczęszczać na jego zajęcia z polityki monetarnej w roku 1966 – to był niezwykle intensywny kurs. Friedman był bardzo dobrze zorganizowany, materiał zawsze prezentował w sposób bardzo przejrzysty. Pamiętam, że w liście lektur zawarł parę swoich dzieł, a także książki osób, z którymi wcale się nie zgadzał. Oczekiwał od nas intensywnej nauki i ciągłych badań, a jednocześnie wykazywał się cierpliwością odpowiadając na rozmaite pytania.


Oprócz bycia naukowcem i nauczycielem, Friedman był również aktywnym obywatelem. Był przekonany co do tego, że wolnorynkowa ekonomia jest najlepszym sposobem organizacji gospodarki. Przedstawił wiele propozycji mających ulepszyć politykę gospodarczą. Niektóre z jego pomysłów, które z czasem zostały zaakceptowane, początkowo w ogóle nie były popularne. Jednym z nich było m.in. zastąpienie poboru do wojska armią ochotniczą, otrzymującą konkurencyjne wynagrodzenie. Jeszcze innym było zastąpienie stałych kursów walutowych zmiennym oprocentowaniem, opartym na podaży i popycie.


Aby rozpowszechnić swoje pomysły, Friedman pisał dla popularnych czasopism, włącznie ze stałą kolumną w magazynie Newsweek. Newsweek miał szeroką publiczność, a wydawcy sprawili, że kolumna Friedmana stała się jeszcze ciekawsza. Wraz z nią publikowali stałą kolumnę Paula Samulesona. Profesor Samuelson często nie zgadzał się z Friedmanem, chociaż sam również wygrał Nagrodę Nobla z ekonomii.


Ciągły rozwój, badanie i kwestionowanie otaczającej nas rzeczywistości gospodarczej wraz z umiejętnością prowadzenia skutecznego dialogu, będącego nad podziałami – któremu przyświecać ma przede wszystkim postęp. To tylko jedne z cech, którymi wyróżniał się Friedman”. 

By upamiętnić Jego osobę powstały Miltonalia – wydarzenie podtrzymujące wartości człowieka będącego jednym z filarów współczesnego liberalizmu. W tym roku Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości pragnie zaprosić wszystkich na V Zjazd Wolnościowy im. Miltona Friedmana. Jako Stowarzyszenie Libertariańskie jesteśmy jednym z Partnerów Programowych tego wydarzenia.

Miltonalia to wyjątkowa okazja, aby poznać czołowe postacie polskiego ruchu wolnościowego oraz interesujących gości z zagranicy. Oprócz wystąpień prelegentów, warsztatów i paneli dyskusyjnych, jest to przede wszystkim doświadczenie intensywnego networkingu, współpracy oraz niezapomnianej integracji. Wszystko to wraz z szeregiem zapewnianych przez Fundację benefitów.

Kiedy? 2 – 4 października 2020 roku.

Gdzie? Gogolin k. Opola, Hotel Karolinka.

Rejestracja oraz szczegóły pod tym adresem.


Do zobaczenia w pierwszy weekend października!


Stowarzyszenie Libertariańskie

2 komentarze

  1. Reply
    gdhdjdkdkdjdh says

    Trochę późno ta reklama. Mamy 15 wrzesień.

Skomentuj

*