
Co prawda nie istniał nigdy kraj odpowiadający libertariańskiemu ideałowi, ale wiele się do niego zbliżyło, pokazując, że im więcej wolności, tym lepiej dla społeczeństwa. Z krótkim omówieniem takich przykładów można zapoznać się tutaj:
Janusz Nowak, Społeczeństwa Wolnościowe
Paweł Witecki, Prawo bez państwa. Historyczne przykłady działania społeczeństw libertariańskich
Oto inne teksty warte uwagi z podziałem na poszczególne kraje.
Stany Zjednoczone
Stany Zjednoczone powszechnie uważane są za przykład kraju, w którym panował system radykalnie wolnorynkowy. Proponowany tekst porusza ten temat dokładniej i pokazuje, jak skrajnie wolnościowe rozwiązania przysłużyły się mieszkańcom Stanów Zjednoczonych.
Mateusz Benedyk, Dziki kapitalizm w Stanach Zjednoczonych
Czy Dziki Zachód rzeczywiście był taki dziki, czy może nasze wyobrażenie na ten temat bierze się wyłącznie z fantazji twórców westernów?
Ryan McMaken, Dziki Zachód – dziedzictwo pokoju
Roderick T. Long o tym, jak w czasach „dzikiego kapitalizmu” biedni mieli zapewnioną opiekę zdrowotną i jak odpowiedział na to rząd.
Na temat Amiszów i ich stylu życia powstało wiele mitów. Jak dokładnie wyglądają zasady działania tej wspólnoty i co wspólnego mają z libertarianizmem pokazuje w swoim tekście Wojciech Mazurkiewicz.
Amisze – religia zamiast państwa
Polska
Mało kto wie, że w Polsce istnieją prywatne sądy. Ich działalność jest oczywiście znacznie utrudniona przez państwo i jego funkcjonariuszy chcących zachować swój monopol, ale i tak ta branża cały czas się rozwija.
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,8888762,Ten_sad_jest_prywatny.html
Irlandia
Historyczny przykład prywatnego tworzenia prawa w Irlandii. System ten przetrwał prawie przez trzy tysiące lat!
Finbar Feehan-Fitzgerald, Prawo prywatne na szmaragdowej wyspie
Islandia
Średniowieczna Islandia nie była całkowicie pozbawiona państwa. Tamtejszy system stanowi jednak kolejny przykład stanowienia prawa w sposób zupełnie inny niż dzisiaj, co inspiruje wielu libertarian, w tym Davida D. Friedmana.
David D. Friedman, Wprowadzenie prawa prywatnego, średniowieczna Islandia i libertarianizm
Liechtenstein
Andrew Young o wolności i dobrobycie w Liechtensteinie. Dlaczego wielu libertarian tak uwielbia ten kraj? Między innymi z powodu prawa gmin do secesji, niskich podatków i możliwości zniesienia monarchii w referendum.
Andrew Young, Wolność i dobrobyt w Lichtensteinie. Analiza hoppeańska
Somalia
Libertarianom pragnącym bezpaństwowego społeczeństwa często proponowana jest przeprowadzka do Somalii. Trzy proponowane teksty pomogą zrozumieć, jak w rzeczywistości wygląda ten kraj i jakie są jego problemy.
Peter T. Lesson, Better off Stateless
The Indenpendent Institute, Somalia After State Collapse: Chaos or Improvement?
Robert P. Murphy, Anarchia w Somalii
Inne:
Moresnet
Moresnet – istniejące w latach 1815-1919 terytorium sporne o powierzchni 270 hektarów (2,7 kilometra kwadratowego) położone między Niemcami i Belgią, 7 kilometrów na południowy zachód od Akwizgranu. Nie istniała tam właściwie realna władza, a system prawny kształtowany był spontanicznie, co z pewnością wpłynęło na rozwój gospodarczy i dobrobyt tego miejsca.
Moresnet – quasi-anarchia w Akwizgranie
Zomia
Nadana przez naukowców nazwa Zomia odnosi się do górzystego rejonu położonego na terenach dziewięciu państw Azji Południowo-Wschodniej. Jego mieszkańcy nieustannie próbują uciekać od jakichkolwiek struktur państwowych żyjąc w świecie często pozbawionym hierarchii społecznej.
Jakub Wozinski, Tam gdzie nie sięga państwo
Wolnorynkowe reformy gospodarcze na świecie:
Estonia
Były premier Estonii o wolnorynkowych reformach, które spowodowały w tym kraju niezwykły cud gospodarczy.
Mart Laar, Estoński cud gospodarczy
Nowa Zelandia
O tym, jak szereg reform w wielu sferach życia spowodował szybki wzrost dobrobytu w Nowej Zelandii.
Richard Prebble, Nowozelandzkie odrodzenie gospodarcze
Indie
„W 1991 roku Indie odwróciły się od dekad prowadzenia polityki socjalistycznej i zaczęły przyjmować reformy, które przekształciły niezdarnego słonia w najmłodszego azjatyckiego tygrysa. W ostatnim dziesięcioleciu PKB Indii wzrastał w średnim tempie o 8,5 proc. rocznie, a dochód na jedną osobę w ciągu ostatnich 20 lat zwiększył się z ok. 300 USD do ok. 1700 USD”.
Tomasz Cukiernik, Indie – gospodarczy tygrys dzięki reformom wolnorynkowym
Chile
Okres rządów generała Augusto Pinocheta oceniany jest bardzo różnie, także przez libertarian. W pierwszym z tekstów autor obiektywnie stara się przedstawić warunki i sytuację, jaka panowała wtedy w Chile. Druga praca opisuje pozytywne skutki przeprowadzonych wtedy reform.
Marcin Chmielowski, Pinochet i świat mniej zły
Tomasz Cukiernik, Chile za rządów Pinocheta
Literatura dodatkowa
Jakub Wozinski, To NIE musi być państwowe
W tej niezwykle ciekawej książce autor rozprawia się z mitami dotyczącymi konieczności poddania państwu jakiejkolwiek dziedziny życia. Podając zarówno historyczne, jak i współczesne przykłady nie pozostawia wątpliwości, że wolny rynek jest jedynym dającym się usprawiedliwić systemem.
autor rozdziału: Cezary Marciniak