Brak komentarzy

Tarcza Antykryzysowa a polityka Nowego Ładu

W obliczu spotęgowanej przez światową epidemię zapaści gospodarczej polski rząd uchwalił pakiet ustaw potocznie zwany „Tarczą Antykryzysową”. Znalazły się w nim między innymi takie postanowienia, jak: obniżenie stóp procentowych, wprowadzenie systemu dopłat dla przedsiębiorstw, czy przeznaczenie 30 miliardów złotych na dodatkowe inwestycje publiczne. Wiele z tych działań, jak również analogiczne poczynania innych rządów, w znacznym stopniu przypomina środki podejmowane w latach 30. XX wieku przez administrację Franklina Delano Roosevelta w ramach tzw. Nowego Ładu, mającego w założeniach zwalczyć skutki Wielkiego Kryzysu w USA.

Warto z tej okazji przypomnieć o wydanej przy współpracy naszego Stowarzyszenia książce W cieniu błękitnego orła – czyli co Nowy Ład zrobił gospodarce USA autorstwa Jana Jakuba Tyszkiewicza.

Autor staje w niej na przeciw oficjalnej propagandzie sukcesu, jaką rząd Amerykański prowadził w związku ze swoją polityką w czasach Wielkiego Kryzysu – poddaje analizie i ocenie zarówno długofalowe, makroekonomiczne skutki New Dealu, jak i jego bezpośredni wpływ na życie obywateli. Stara się przy tym odpowiedzieć na fundamentalne pytanie: dlaczego kryzys wybuchł z taką siłą i trwał tak długo, pomimo szeroko zakrojonych działań rządu?

Choć książka opisuje wydarzenia niemal sprzed stulecia, w obecnej sytuacji może się ona okazać bardziej aktualna niż kiedykolwiek. Zdecydowanie łatwiej jest bowiem odnieść się do propozycji rządzących w zakresie walki z kryzysem gdy wiemy, jakie skutki podobne działania przyniosły w przeszłości.

Gorąco więc polecamy jej lekturę. Po więcej informacji na temat publikacji zapraszamy na dedykowaną stronę internetową.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*