Brak komentarzy

Sztuczne chloroplasty ratunkiem na zmiany klimatyczne?

Wzrastający poziom dwutlenku węgla w atmosferze jest dziś jednym z największych zagrożeń dla klimatu. Rządy od lat wykorzystują to jako pretekst do nakładania kolejnych podatków i regulacji, ale mimo tego problem wciąż postępuje. Tam, gdzie ustawy nieuchronnie zawodzą, nadziei można jednak upatrywać w innowacjach.

Jedną z najbardziej obiecujących wiadomości w tym kontekście jest niedawny sukces naukowców z instytutu mikrobiologii w Marburgu, wchodzącego w skład Towarzystwa Wspierania Nauki imienia Maxa Plancka – niemieckiej organizacji non-profit, finansowanej częściowo przez dotacje lokalnych i federalnych władz, częściowo zaś z prywatnych darowizn.

Marburskim biologom udało się bowiem stworzyć syntetyczny odpowiednik chloroplastu – organellum roślinnego odpowiedzialnego za fotosyntezę i pochłanianie dwutlenku węgla z powietrza. Co istotne, wydajność pochłaniania CO₂ za pomocą rzeczonego wynalazku jest znacznie wyższa niż w przypadku chloroplastów pochodzenia naturalnego. Otwiera to ogromne możliwości dla przyszłych zastosowań biotechnologii w walce z emisją dwutlenku węgla i zmianami klimatu.

Bardziej szczegółowe informacje na ten temat możecie uzyskać klikając TUTAJ.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*