Brak komentarzy

Szczecin likwiduje opłatę targową

W dobie wywołanego pandemią i rządowymi obostrzeniami sanitarnymi kryzysu gospodarczego jeszcze bardziej niż zwykle istotne jest likwidowanie obciążeń i barier wejścia na rynek dla małych przedsiębiorców.

Bardzo pozytywnie należy zatem przyjąć niedawną informację o zlikwidowaniu od początku przyszłego roku opłaty targowej w Szczecinie.

Sprzedawcy handlujący na targowiskach i w im podobnych miejscach na terenie miasta byli już co prawda tymczasowo zwolnieni z wymienionej opłaty od kwietnia, ale dwa tygodnie temu Rada Miasta podjęła decyzję o całkowitym jej zniesieniu. Tym samym stolica województwa zachodniopomorskiego dołączyła do grona miast takich, jak: Gdańsk, Poznań, Łódź, Warszawa czy Wrocław, które również zlikwidowały opłatę targową na swoim terenie.

Jako libertarianie zdecydowanie popieramy powyższą decyzję. Opłata targowa stanowi formę nieuzasadnionego ucisku fiskalnego obywateli, którego – z racji naliczania jej bez względu na formę własności terenu, na którym odbywa się handel – nie można nawet usprawiedliwić jako pobierania należności za korzystanie z państwowej infrastruktury.

Liczymy, że Szczecin nie będzie ostatnim miastem, które zdecyduje się na jej zniesienie.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*