2

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To doroczne święto, zainicjowane przez Katalończyków i zarejestrowane przez UNESCO, celebrowane jest w dniu śmierci Williama Szekspira i Miguela Cervantesa, a jego celem jest promocja szeroko pojętego czytelnictwa i edytorstwa, jak również ochrony własności intelektualnej.

W ramach pierwszego z wymienionych aspektów tego dnia warto przypomnieć o publikacjach wydanych przez nasze Stowarzyszenie lub przy jego współpracy – zarówno papierowych, jak i elektronicznych. Wymienić wśród nich można biografię ojca współczesnego libertarianizmu, Murraya N. Rothbarda, krytyczną ocenę amerykańskiej polityki „Nowego Ładu”, traktat etyczny poświęcony karaniu za przestępstwa bez ofiary, analizę szans i zagrożeń związanych z realizacją libertariańskich postulatów, rozprawę dotyczącą dylematów moralnych i praktycznych, z jakimi najczęściej zmagają się wolnościowcy, czy też poradnik przeznaczony dla osób wchodzących na rynek pracy.

Drugi wątek, poświęcony koncepcji własności intelektualnej, może natomiast być przyczynkiem do ciekawych rozważań na temat oceny praw autorskich z perspektywy idei wolnościowych. Libertarianie w ramach swoich poszczególnych odłamów nie są bowiem zgodni w ocenie tej kwestii. Jak bowiem pogodzić prawo do dysponowania swoją własnością z zakazem powielania określonych treści? Kto miałby strzec praw autorskich w sytuacji braku państwa? Szczegółowo charakteryzuje te dylematy dr Cezary Błaszczyk w swoim artykule pt. Libertarianizm a prawo autorskie, albo czego o prawie autorskim uczą nas libertarianie.

Zachęcamy do zapoznania się zarówno z pozycjami wydawniczymi naszego Stowarzyszenia, jak i ze wspomnianym artykułem.

Stowarzyszenie Libertariańskie

2 komentarze

 1. Reply
  PI Grembowicz says

  Właśnie, i PB swieczke i diabłu ogarek…
  Prawa autorskie dla tego, co ma więcej niż 50/100 lat?! Absurd?!

 2. Reply
  Różowy Prosiaczek (TM) says

  Trudno się oprzeć wrażeniu, że zobaczymy jeszcze wiele innych naturalnie brzmiących świąt jak:

  Dzień Fotografii i Praw Autorskich

  Dzień Filmu i Praw Autorskich

  Dzień Malarstwa i Praw Autorskich

  Dzień Teatru i Praw Autorskich

  Dzień Opery i Praw Autorskich

  Dzień Muzyki i Praw Autorskich

  Dzień Rzeżby i Praw Autorskich

  Dzień Sztuki Ludowej i Praw Autorskich

  Dzień Origami i Praw Autorskich

  …..

Skomentuj

*