Brak komentarzy

Stwórzmy wolny las

Działalność aktywistów na rzecz ochrony środowiska najczęściej kojarzy się z wysuwaniem różnego rodzaju postulatów politycznych – tj. domaganiem się, by państwo podjęło określone działania. Zdarzają się jednak chlubne wyjątki, o których już nieraz tu pisaliśmy – ludzie, którzy zamiast domagać się, by zrobiono coś dla przyrody, biorą sprawy we własne ręce i sami to robią. Z radością więc informujemy, że jeden z takich projektów ma szansę dojść do skutku na naszym rodzimym podwórku. Co więcej, tym razem nie sprowadza się on do sadzenia pojedynczych drzew, lecz do stworzenia w sposób oddolny całego prywatnego rezerwatu.

Projekt „Wolny Las” to inicjatywa mająca na celu pozyskanie drogą crowdfundingu środków na zakup ponad pięciu hektarów Puszczy Karpackiej położonych w Beskidzie Niskim, a następnie uczynienia ich strefą wolną od polowań i wycinki drzew. Twórcy projektu zakładają powołanie fundacji sprawującej pieczę nad lasem, by mógł on trwać w niezmienionej formie również po ich śmierci. W ramach kampanii na portalu zrzutka.pl udało się już zebrać kwotę potrzebną do zakupu pierwotnie zakładanego terenu, jednak każda kolejna wpłacona złotówka przeznaczona zostanie na przyłączenie do projektu dalszych połaci lasu.

Jest to przedsięwzięcie niewątpliwie zasługujące na pochwałę z libertariańskiego punktu widzenia. Opiera się bowiem w stu procentach na dobrowolnych działaniach i wykorzystuje do osiągnięcia celu instytucję pokojowo nabytej własności prywatnej zamiast odgórnego, rządowego przymusu. Jest też namacalnym dowodem na możliwość stworzenia rezerwatu przyrody bez żadnego finansowania z budżetu państwa.

Zachęcamy do zapoznania się ze stroną projektu i wspierania go swoimi datkami.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*