Brak komentarzy

Stowarzyszenie Libertariańskie Patronem Honorowym projektu „Ekonomiści Wyklęci”

Stowarzyszenie Libertariańskie objęło patronat honorowy nad produkcją filmu dokumentalnego o krakowskiej szkole ekonomii. Inicjatorem projektu jest Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości, która pozyskała środki na produkcję dzięki wsparciu ze strony organizacji Atlas Network. Nasze Stowarzyszenie jest również jednym z mecenasów tej produkcji.

Naszym celem jest przypomnienie o polskich tradycjach wolnorynkowych. Na tym polu nie mamy czego się wstydzić, nasi ekonomiści skupieni w szkole krakowskiej nie odbiegali poziomem od najlepszych ówczesnych teoretyków – przypomina dr Marcin Chmielowski, wiceprezes Fundacji, przyszły gospodarz filmu i autor scenariusza. – Dziś nikt o nich nie pamięta, co należy zrzucić na karb bardzo skutecznej akcji zacierania pamięci o nich przeprowadzonej w PRL. A naprawdę jest co pamiętać, bo Heydel czy Krzyżanowski to nie tylko wielkie nazwiska światowej nauki, ale też patrioci – dodaje Chmielowski.

Ekipa filmowa odwiedzi Wiedeń, gdzie podąży tropem intelektualnych, liberalnych inspiracji polskich wolnorynkowców oraz rzecz jasna Kraków, w którym powstanie większość zdjęć. Wydarzenia przedstawione w filmie obejmą czasy przed I oraz po II wojnie światowej, jednak przede wszystkim uwypuklone zostaną czasy dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to krakowscy ekonomiści toczyli nierówną walkę z sanacyjnymi absurdami w myśli ekonomicznej i w gospodarce.

W filmie zobrazowane zostaną również przyjacielskie stosunki krakowian z austriackimi ekonomistami, w tym światowej sławy myślicielami Ludwigiem von Misesem i Josephem Schumpeterem. Wśród zaproszonych do udziału w filmie gości znajdą się czołowe nazwiska polskich i austriackich historyków i ekonomistów, którzy opowiedzą o tym, czym była szkoła krakowska ekonomii i czego może nas ona dziś nauczyć.

W naszej opinii kluczowym powodem tego, że idee wolnorynkowe nie cieszą się wielkim zainteresowaniem jest brak odpowiedniego przekazu w szeroko rozumianej kulturze: muzyce, telewizji czy filmie. Najwyższa pora aby o wolności zaczęto mówić nie tylko w niszowych publikacjach i salach akademickich, ale także w mass mediach, które docierają do przeciętnego Polaka. Nasz film jest właśnie krokiem w tym kierunku. Chcemy wyświetlać go w kinach, wyemitować w telewizji i udostępnić w Internecie wraz z angielską wersją językową, dzięki czemu dotrze on do zwykłych ludzi, którzy nie interesują się na co dzień ekonomią czy gospodarką – pisze o swoim projekcie Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości.

Za zdjęcia i montaż filmu odpowiada Kamil Przespolewski, członek krakowskiego oddziału naszego Stowarzyszenia, autor m.in. filmu promującego zbiórkę na wydanie biografii Murraya N. Rothbarda pt. Przeciw Państwu oraz naszego spotu referendalnego.

Film będzie powstawał w wakacje, premiera planowana jest na wrzesień 2016 r. O samym projekcie można przeczytać, jak również wesprzeć go finansowo tutaj.

Zapraszamy również do obejrzenia filmu promującego zbiórkę.

Skomentuj

*