Brak komentarzy

Stanisław Wójtowicz – Libertariańska teoria kary i samoobrony

Na temat libertariańskiego podejścia do kwestii samoobrony i odwetu narosło w powszechnej świadomości wiele mitów. Część osób, błędnie interpretując zasadę nieinicjowania agresji, myli libertarian z pacyfistami. Inni – wprost przeciwnie; hiperbolizując przedstawiają wolnościowców jako gotowych strzelać do każdego, kto wejdzie na ich posesję, choćby nawet przypadkowo. Oba te wyobrażenia są rzecz jasna błędne, zaś syntetycznego przedstawienia libertariańskiej teorii kary i samoobrony podjął się w swoim najnowszym artykule dr Stanisław Wójtowicz, Członek Honorowy naszego Stowarzyszenia.

Autor, odwołując się do konkretnych dzieł klasyków libertarianizmu, zwraca uwagę między innymi na dwie zasady warunkujące kształt i dopuszczalny zakres stosowanej wobec przestępcy kary: 1) konieczność wynagrodzenia poniesionej przez ofiarę szkody oraz 2) utratę przez sprawcę jego praw w takim zakresie, w jakim pozbawił ich swoją ofiarę. W kwestii samoobrony natomiast dr Wójtowicz omawia zarówno zagadnienie proporcjonalności przedsięwziętych środków, jak i zobowiązania do użycia tylko takiej ilości przemocy, jaka jest niezbędna do skutecznego odparcia ataku.

Zachęcamy Was do lektury całości artykułu, opublikowanego na łamach czasopisma „Dialogi Polityczne”. Jako rozległy przewodnik po poglądach teoretyków libertarianizmu może się on okazać przydatny zarówno w rozwiewaniu wątpliwości osób mających pierwszy kontakt z ideologią wolnościową, jak i w debatach toczonych przez już zadeklarowanych libertarian.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*