Brak komentarzy

Stanisław Wójtowicz – Libertarianizm a zwierzęta

Niedawno polecaliśmy Wam dwa teksty dr. Stanisława Wójtowicza, Członka Honorowego naszego Stowarzyszenia, dotyczące trudnych do jednoznacznego ocenienia z perspektywy wolnościowej i w związku z tym budzących wśród libertarian kontrowersje kwestii aborcji i praw dzieci. Dziś polecamy Wam lekturę trzeciego – i ostatniego – tekstu z tej serii. Również jest on poświęcony problematyce praw istot żywych, choć tym razem nie są to istoty ludzkie, lecz zwierzęta.

Spośród wszystkich trzech tematów poruszanych przez Wójtowicza, ten wydaje się być dla libertarian najtrudniejszy – o ile bowiem w przypadku płodów i dzieci mieliśmy do czynienia z bytami, które wprawdzie nie są jeszcze w pełni świadomymi i odpowiedzialnymi za swoje czyny ludźmi, ale mają potencjał, by się takimi stać, o tyle zwierzęta ludźmi nigdy nie będą, co znacznie utrudnia odnoszenie do nich prawideł libertarianizmu, stworzonych właśnie z myślą o ludziach. Mimo to jednak Wójtowicz przedstawia w nim kilka stanowisk na temat praw zwierząt głoszonych przez myślicieli związanych z libertarianizmem, jak również rozważa dwa alternatywne sposoby, na jakie w ładzie libertariańskim mogłaby się odbywać ochrona zwierząt – wraz z omówieniem wad i zalet każdego z tych sposobów.

Tak jak w przypadku poprzednich artykułów, tutaj również gorąco zachęcamy Was do zapoznania się z pełną treścią oraz do pozostawiania Waszych opinii na ten temat w sekcji komentarzy.

Wraz ze wzrostem wagi, jaką współczesne społeczeństwa przywiązują do kwestii dobrostanu zwierząt, jest niemal pewne, że pytania o poszanowanie ich praw przez libertarian będą coraz częściej zadawane – czy to przez samych wolnościowców, czy przez ich rozmówców w debatach. Omawiany artykuł natomiast z pewnością pomoże każdemu zainteresowanemu w udzieleniu odpowiedzi na te pytania.

Tekst znajdziecie W TYM MIEJSCU.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*