Brak komentarzy

Stanisław Wójtowicz – Libertarianizm a dzieci

W środę polecaliśmy Wam artykuł dr. Stanisława Wójtowicza, Członka Honorowego naszego Stowarzyszenia, poświęcony jednemu z najbardziej polaryzujących libertarian zagadnień – moralnej oceny zabiegu przerywania ciąży. Aborcja nie jest jednak jedyną sytuacją, w której libertariańskie aksjomaty i zasady nie dostarczają jednoznacznych odpowiedzi, a sami zwolennicy idei wolnościowych różnią się w swoich opiniach. Następnym tego typu punktem spornym jest kwestia praw dzieci, zakresu władzy, jaką rodzice bądź opiekunowie winni nad nimi sprawować, oraz obowiązków, z jakimi ta władza nieodłącznie się wiąże.

W swoim kolejnym artykule dr Wójtowicz przedstawia i analizuje poglądy wpływowych libertariańskich myślicieli na tę właśnie kwestię. Szczególną uwagę poświęca między innymi jednemu z najbardziej kontrowersyjnych stwierdzeń Murraya Rothbarda o tym, że rodzice nie powinni być zmuszeni prawem do karmienia swoich dzieci, jak również polemice podjętej z tym poglądem przez innych wolnościowców argumentujących – również z pozycji etyki libertarianizmu – za uznaniem takiego obowiązku po stronie rodziców. Innymi, nie mniej istotnymi zagadnieniami, jakie zostały poruszone, są stosowane przez rodziców kary cielesne, ustalenie momentu, w którym dzieci mają prawo wyjść spod opieki rodziców, a także tak zwany wiek zgody.

Tak jak poprzednio, zachęcamy Was do lektury artykułu oraz dyskusji na temat opisanych tam poglądów w sekcji komentarzy.

Spór na temat praw dzieci z perspektywy libertariańskiej nie bez przyczyny pozostaje nierozstrzygnięty – i mimo że Wójtowicz również go tu nie rozstrzyga, to znajomość argumentów poszczególnych stron sporu będzie niewątpliwie przydatna dla każdego, kto chciałby wyrobić sobie na ten temat własne zdanie.

Tekst znajdziecie W TYM MIEJSCU.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*