Brak komentarzy

Stanisław Wójtowicz – Libertarianizm a aborcja

Jeżeli jakaś osoba określa się mianem libertarianina bądź libertarianki, to na podstawie tej jednej informacji można z dużą dozą pewności przewidzieć jej ogólne poglądy na cały wachlarz kwestii – od wolności słowa, przez politykę gospodarczą państwa, na prawie do posiadania broni i jej użycia w samoobronie kończąc. Jednym z poglądów, których absolutnie nie da się wywnioskować na podstawie libertariańskiej autoidentyfikacji danego człowieka, jest natomiast jego stosunek do aborcji. Ponieważ nie da się jej logicznie wyprowadzić z samych tylko libertariańskich aksjomatów i zasad, moralna ocena zabiegu przerwania ciąży stała się źródłem niekończących się debat w środowisku wolnościowym.

Godną uwagi pozycją w tym kontekście jest z cała pewnością najnowszy artykuł opublikowany na blogu dr. Stanisława Wójtowicza, Członka Honorowego naszego Stowarzyszenia.

Wójtowicz w rozbudowany sposób charakteryzuje kilka najważniejszych podejść do kwestii aborcji funkcjonujących w ramach ruchu libertariańskiego, przedstawiając przy tym argumenty zarówno za, jak i przeciw każdemu z nich. Choć artykuł nie udziela jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „Jaki stosunek do aborcji powinni mieć libertarianie?”, to jednak w wyczerpujący sposób objaśnia, jaki stosunek do tego zagadnienia poszczególne grupy libertarian mają aktualnie oraz z jakich przesłanek w każdym z rozważanych przypadków on wynika.

Zachęcamy Was do przeczytania całości artykułu oraz do dzielenia się Waszymi opiniami zarówno o samym tekście, jak i na poruszony w nim temat w sekcji komentarzy.

Jako Stowarzyszenie Libertariańskie nie promujemy określonego stanowiska w kwestii aborcji, pozostawiając ją indywidualnej ocenie każdego z naszych członków i sympatyków. Niemniej jednak omawiany artykuł może być dobrą okazją do usystematyzowania swojej wiedzy i być może wyrobienia bądź zrewidowania własnego zdania na ten temat.

Tekst znajdziecie W TYM MIEJSCU.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*