1

Sejmowa uchwała w sprawie Hongkongu

Trwająca od ubiegłego roku fala protestów mieszkańców Hongkongu przeciwko władzom Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) przycichła nieco wraz z początkiem pandemii COVID-19. Ostatnio jednak protesty ponownie przybierają na sile, wraz z zapowiedziami wprowadzenia przez rząd centralny w Pekinie nowego pakietu „ustaw o bezpieczeństwie narodowym”, mającego ułatwić zwalczanie „działalności separatystycznej, terrorystycznej i wywrotowej”, a także „zewnętrznych ingerencji w sprawy Hongkongu”. Choć dokładny kształt planowanych ustaw nie jest jeszcze znany, zarówno protestujący, jak i zagraniczni komentatorzy są zdania, iż ich celem jest zdławienie jakiegokolwiek oporu przed całkowitą likwidacją autonomii miasta.

W związku z opisaną sytuacją, między innymi w odpowiedzi na nasz apel skierowany do polskich parlamentarzystów, w ubiegłym tygodniu w polskim Sejmie złożony został projekt uchwały wzywającej rząd ChRL do zaniechania prób naruszenia autonomii Hongkongu oraz powrotu do przestrzegania postanowień chińsko-brytyjskiego układu gwarantującego miastu odrębność ustrojową i administracyjną.

Autorem projektu jest Poseł Dobromir Sośnierz z Konfederacji, ale poza macierzystą partią zyskał on poparcie praktycznie wszystkich znaczących sił w parlamencie: Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy.

Pod projektem uchwały, poza jej Autorem, podpisali się bowiem: Jakub Kulesza, Michał Gramatyka, Jarosław Urbaniak, Klaudia Jachira, Urszula Zielińska, Magdalena Biejat, Adrian Zandberg, Franciszek Sterczewski, Jarosław Gowin, Hanna Gill-Piątek, Paulina Matysiak, Artur Dziambor, Andrzej Sośnierz i Maciej Konieczny.

Choć tego rodzaju uchwały mają znaczenie w większości symboliczne, nie ulega jednak wątpliwości, iż nacisk społeczności międzynarodowej na komunistyczne władze w Chinach jest niezwykle potrzebny.

Jako zwolennicy wolności i autonomii każdego człowieka, jak i dobrowolnych zrzeszeń ludzi, zdecydowanie popieramy wspomnianą uchwałę. Jednocześnie zachęcamy Was do zapoznania się z jej pełnym tekstem, dostępnym TUTAJ.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Komentarz

  1. Reply
    Robin says

    Ktoś jest w stanie ocenić na ile władze CHRL są komunistyczne?

Skomentuj

*