Brak komentarzy

„Rozmowa o bezpieczeństwie” – BEZPŁATNY EBOOK!

Wielu amerykańskich libertarian w ostatnich tygodniach podnosi kwestię ataku Rosji na Ukrainę i bezpieczeństwa Ukraińców jako nieistotne z ich punktu widzenia. Wielu z nich zakłada wręcz, wzorem zwolenników realistycznej teorii stosunków międzynarodowych, że Ukraina to „rosyjska strefa wpływów” i przez to jakakolwiek ingerencja – chociażby w postaci działań o charakterze ostracyzmu ekonomicznego – jest błędna, albo wręcz szkodliwa.

Przez wiele tygodni przypatrywaliśmy się temu sposobowi myślenia i stwierdziliśmy, że najlepszą odpowiedzią na ten tok myślenia będzie wydanie kolejnego bezpłatnego ebooka. Przy okazji uznaliśmy, że nie ma lepszego głosu w tej dyskusji, niż ten zaprezentowany przez Gustave’a de Molinariego w jego książce z 1849 roku pt. Wieczorki przy ulicy świętego Łazarza: rozmowy o prawach ekonomicznych i obrona własności.

W Rozdziale 11 tej pracy de Molinari rozważa hipotetyczną sytuację, w której bezpieczeństwo publiczne – rozumiane jako bezpieczeństwo ogółu społeczności czy nawet całego społeczeństwa – gwarantowane jest w ramach prywatnego rynku usług. Rozszerza tym samym swoje wcześniejsze przemyślenia o produkcji bezpieczeństwa, tym razem biorąc pod uwagę zagadnienia takie jak ławy przysięgłych, kwestie nacjonalizmów (wówczas przygotowujących się do swojego złotego wieku na świecie), prywatne agencje ochrony, ale i sposoby walki z agresją zewnętrzną.

De Molinari był jednym z najsłynniejszych klasycznych liberałów kontynentalnej Europy. Przeszedł do historii dzięki swojej argumentacji za prywatnym ładem ochrony w skali makro, czyli za prywatnymi agencjami ochrony.

 

Wierzymy, że każdy z Was będzie w stanie skrystalizować swój własny punkt widzenia na kwestie bezpieczeństwa na poziomie makro również dzięki lekturze Rozmowy o bezpieczeństwie de Molinariego.

Tym mocniej zachęcamy Was do pobierania bezpłatnego ebooka w formatach PDF, EPUB i MOBI dostępnego W TYM MIEJSCU.

Zachęcamy Was również do wsparcia projektu Wolność pod lupą, który ma pomóc ruchowi libertariańskiemu w Polsce określić to, jak dalece nasze ideały – ot chociażby te dotyczące pozornego nieładu wynikającego z braku obronności państwowej – trafiają do tak zwanego przeciętnego Kowalskiego. W tym celu zapraszamy Was do odwiedzenia strony, gdzie zamieściliśmy więcej informacji.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*