5

Razem proponuje, PiS realizuje

Jakiś czas temu media informowały o umorzeniu wszczętego na wniosek Stowarzyszenia KoLiber i Młodej Prawicy prokuratorskiego postępowania, które miało wykazać, czy Partia Razem powinna zostać zdelegalizowana za promowanie komunizmu oraz totalitarnych metod i praktyk działania takiego reżimu. Prokuratura nie dopatrzyła się jednak ani w postulatach, ani w działalności Razem niczego, co usprawiedliwiałoby skorzystanie ze „wszystkich dozwolonych prawem możliwości”, z delegalizacją tego ugrupowania włącznie. Jako libertarianie uważamy, że wolność zrzeszania się i pokojowego głoszenia swoich poglądów nie powinny być ograniczane nawet naszym ideowym oponentom.

W tym kontekście zaczęły pojawiać się nieco bardziej szczegółowe niż zwykle analizy programu Razem i szukanie podobieństw między ugrupowaniem Zandberga a innymi partiami politycznymi. Sławomir Mentzen z Partii Wolność doszedł nawet do wniosku, iż Razem w znacznym stopniu zbliżone jest programowo do… PiS i Zjednoczonej Prawicy!

Być może dla wielu z Was wydaje się to na pierwszy rzut oka porównaniem dość absurdalnym i karkołomnym, ponieważ jedni kojarzeni są z lewicą, a drudzy z prawicą. Niemniej jednak wspólnie (choć nie razem) z Jackiem Sierpińskim postanowiliśmy przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej, analizując programy i deklaracje Razem oraz praktykę działania obecnej koalicji rządzącej. Wniosek jest następujący: aż 20 postulatów Razem zostało albo w pełni zrealizowane, albo jesteśmy o krok od ich pełnej realizacji.

Zrealizowane zostały chociażby:

✔ wprowadzenie klauzuli unikania opodatkowania;
✔ wprowadzenie obowiązkowych umów o pracę przy realizacji zamówień publicznych;
✔ zwiększenie uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy;
✔ uruchomienie w oparciu o Bank Gospodarstwa Krajowego państwowego funduszu celowego inwestującego w budowę nowego przemysłu (zrealizowane w postaci Polskiego Funduszu Rozwoju);
✔ stworzenie państwowego programu budowy mieszkań pod wynajem (zrealizowane w postaci programu Mieszkanie+);
✔ nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wymierzona w optymalizacje podatkowe;
✔ zniesienie górnej granicy dochodu, od którego obowiązkowo odprowadzane są składki emerytalne (ma wejść w życie od 2019 r., chyba że Trybunał Konstytucyjny uzna ten już uchwalony przepis za niekonstytucyjny);
✔ ograniczenie handlu w niedziele;
✔ wprowadzenie maksymalnie dwóch kadencji dla burmistrzów i prezydentów miast;
✔ zapobieganie wyłudzeniom podatku VAT.

Wśród postulatów zrealizowanych częściowo są:

  • wprowadzenie powszechnego zasiłku wychowawczego (zrealizowane w postaci programu Rodzina 500 Plus);
  • finansowanie personelu i bieżącego utrzymania placówek medycznych zamiast limitów procedur (zrealizowane poprzez wprowadzenie finansowania szpitali z tzw. sieci szpitali ryczałtem);
  • poddanie ściślejszej kontroli rynku farmaceutycznego (zrealizowane w postaci ustawy znanej pod nazwą “apteka dla aptekarza”);
  • zmiana zasad opodatkowania zysków z wynajmu.

 

W trakcie realizacji jest wdrażanie systemu elektronicznych recept; na etapie prac legislacyjnych – przywrócenie w szkołach opieki pielęgniarskiej i stomatologicznej, ustawa reprywatyzacyjna oraz likwidacja zatrudnienia na tzw. śmieciówkach (czyli umowach cywilnoprawnych). Publicznie rozważane przez polityków Zjednoczonej Prawicy są lub były: likwidacja NFZ i powrót do finansowania usług medycznych bezpośrednio z budżetu państwa, oraz finansowanie telewizji publicznej przez telewizje komercyjne.

Zbieżność pomiędzy postulatami programowymi Razem a polityką obecnej koalicji rządzącej w tak wielu punktach pokazuje, że w istocie są to bardzo bliskie sobie środowiska. Recepty na organizację życia społecznego mają bardzo podobne. Pomijając kwestie światopoglądowe (takie jak: legalność aborcji, wychowanie seksualne w szkołach czy finansowanie nauki religii) partia Razem nie obiecuje bynajmniej jakiejś “innej polityki”. A zwolennicy PiS i jego sojuszników powinni przyjąć do wiadomości, że popierani przez nich politycy wprowadzają w życie program “lewaków”.

Analiza punkt po punkcie 20 przypadków, w których rządząca koalicja realizuje program i postulaty partii Razem, dostępna w formacie PDF do pobrania TUTAJ!

Album z osobnymi infografikami dostępny na naszym fanpejdżu na Facebooku

5 komentarzy

  1. Reply
    luki says

    Ja bym z tymi dwoma kadencjami tych burmistrzów i prezydentów miast to tak nie szarżował na miejscu PiS’u bo jeśli polityk okaże się dobry i wyprowadzi miasto z długów to później może wejść jakis pacan co znów wpędzi w długi miasto.

  2. Reply
    Paweł says

    Przyznam, że skala manipulacji tego porównania poraża. Na tej samej zasadzie można sobie każdą partię porównać z NSDAP i znaleźć ileś punktów wspólnych, kompletnie ignorując podstawowe różnice takie jak choćby:
    – stosunek do państwa prawa
    – stosunek do centralizacji
    – stosunek do udziału obywateli w zarządzaniu
    – stosunek do wolności osobistych
    – stosunek do świeckości
    – stosunek do edukacji
    – stosunek do transportu
    – stosunek do Unii Europejskiej
    – stosunek do praw reprodukcyjnych
    – stosunek do praw osób LGBT
    – wizję polityki zagranicznej
    – stosunek do reprywatyzacji
    – stosunek do uprawnień służb specjalnych
    – stosunek do IPN
    – wizję polityki zagranicznej

    Ale hej, obie partie mają w pewnym zakresie podobną wizję zwiększonej redystrybucji i uszczelniania podatków. No to na pewno są takie same.

    • Reply
      Jan says

      Na pewno mają ze sobą więcej wspólnego, niż z jakąkolwiek z pozostałych partii.

Skomentuj

*