Brak komentarzy

Rafał Trąbski – Czy potrzebujemy nacjonalizacji damy z gronostajem?

Zakup kolekcji Czartoryskiego wraz z „Damą z gronostajem” to jawna kpina z podatników. Kolekcja, znajdująca się w posiadaniu prywatnej fundacji, powinna pozostać w rękach obywateli – czyli prywatnej fundacji. Aby transakcja była możliwa, specjalnie zmieniono statut fundacji i urządzono czystkę w zarządzie. Stojący za tym książę Adam Czartoryski zapewne zgarnie na swoje prywatne konto sporą sumę.

Jednak tragedią będzie obarczenie podatników – z których większość nie jest zainteresowana łożeniem swoich ciężko zarobionych pieniędzy na utrzymywanie kosztownych dzieł sztuki – tymi właśnie kosztami, mimo że jak pokazuje działalność Fundacji Książąt Czartoryskich, pobierane pod przymusem haracze wcale nie są niezbędne dla finansowania kultury wyższej.

Tymczasem mamy znów patetycznie brzmiące stwierdzenia o „zachowywaniu kolekcji dla przyszłych pokoleń” i tym podobne „patriotyczne” gadki. Tymczasem prawdziwi patrioci, troszcząc się o dobro przyszłych pokoleń, woleliby pozostawić tym pokoleniom decyzję, czy chcą kupić bądź dokładać się finansowo do utrzymywania tej czy innej kolekcji dzieł sztuki, czy też nie chcą – zamiast „patriotycznie” obarczać ich w przyszłości kosztami w postaci przymusu utrzymania muzeum, mogącego przecież funkcjonować całkowicie prywatnie, za środki pozyskane od dobrowolnych darczyńców.

Rafał Trąbski, Antistate

Skomentuj

*