Brak komentarzy

Projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

Przedstawiamy Państwu projekt nowelizacji ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2016 r. poz. 778) autorstwa Jacka Sierpińskiego.

Celem nowelizacji jest zniesienie możliwości regulowania w drodze uchwały rady gminy zasad i warunków sytuowania ogrodzeń, w tym zakazywania ich sytuowania.

Władze niektórych gmin (na przykład Krakowa) zapowiadają wykorzystanie tej możliwości w celu zakazania ogradzania osiedli. W rezultacie wiele osób mieszkających na takich osiedlach, które celowo wybrały zamieszkanie tam dlatego, że ogrodzenie daje im poczucie zwiększonego bezpieczeństwa może to poczucie bezpieczeństwa utracić.

Istnienie grodzonych osiedli jest odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez dużą część społeczeństwa, której prawo do mieszkania w warunkach wybranych przez siebie powinno być uszanowane. Możliwość ogrodzenia terenu jest najbardziej podstawowym uprawnieniem wiążącym się z jego prywatną własnością, a zmuszanie członków wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni do publicznego udostępnienia go wszystkim innym stanowi naruszenie ich konstytucyjnego prawa do własności.


Pobierz pełną treść projektu

 

źródło zdjęcia: skacorks/pixabay.com

Skomentuj

*