1

Projekt „NowaKonstytucja”

3 maja i państwowe święto upamiętniające rocznicę uchwalenia pierwszej konstytucji państwa polskiego w 1791 r. to z reguły okazja do dyskusji na temat kształtu i ustroju państwa oraz poszczególnych przepisów ustawy zasadniczej. Okoliczności sprzyjają debatom konstytucyjnym, ponieważ uwaga wielu skupiona jest nie tylko na historycznym dokumencie przyjętym przez tzw. Sejm Czteroletni, ale i na współczesnym akcie prawa najwyższego rzędu.

Dążąc do realizacji celu, jakim jest poszerzanie swobód światopoglądowych i ekonomicznych w Polsce, postanowiliśmy zabrać głos we wspomnianej debacie konstytucyjnej, prezentując wolnościowe stanowisko i wolnościowy projekt liberalnej konstytucji na „tu i teraz”. Przedstawiamy Wam inicjatywę pod nazwą „NowaKonstytucja” autorstwa Kacpra Zająca, twórcy m.in. ustawy zasadniczej Wolnej Republiki Liberlandu.

Po co w ogóle się za to zabierać? Obecna Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z 1997 r. pozostawia wiele do życzenia. Pozwoliła ona na nieokiełznany rozrost aparatu państwowego z jego prawie już milionową armią urzędników, zaciągnięcie ponad 1 biliona zł długu publicznego oraz wypchnięcie ponad 2,5 miliona obywateli poza granice Polski. Jednocześnie rozrost aparatu państwowego odbywa się kosztem praw i wolności obywatelskich, których sparaliżowane sądownictwo nie jest w stanie skutecznie bronić.

Projekt „NowaKonstytucja” jest inicjatywą mającą na celu zaproponowanie tekstu nowej Konstytucji RP, która skutecznie zapobiegłaby przerostowi aparatu państwowego, zapewniła skuteczną ochronę praw i wolności obywatelskich przez sprawnie działające sądownictwo oraz umożliwiła każdej jednostce swobodne realizowanie osobistego potencjału.

Celem Projektu „NowaKonstytucja” jest nie tylko zaproponowanie gotowego tekstu Konstytucji RP, ale również umiejscowienie go w już istniejących rozwiązaniach prawnych  istniejących w okresie międzywojennym II RP, dzisiejszej III RP, jak i w innych krajach. W tym kontekście prezentowany szkic 9-częściowej Konstytucji RP czerpie z najlepszych polskich, rzymskich oraz anglosaskich tradycji, często dostosowując je do istniejących dzisiaj polskich realiów.

Inicjatywa została opracowana z myślą o Polsce dnia dzisiejszego, tym samym nie jest zbyt abstrakcyjna i „odrealniona”, lecz zawiera rozwiązania, które mogłyby z powodzeniem funkcjonować w obecnej rzeczywistości i w obecnych uwarunkowaniach społeczno-politycznych.

Treść projektu Kacpra Zająca znajduje się pod tym adresem.

W imieniu Autora zapraszamy wszystkich do dzielenia się uwagami, komentarzami i własnymi propozycjami brzmienia poszczególnych przepisów Konstytucji. Jesteśmy otwarci na Wasze sugestie, a najlepsze z nich weźmiemy wspólnie z Kacprem pod uwagę. Do 21 czerwca pod adresem [email protected] czekamy na opinie, by 16 lipca, w rocznicę podpisania obecnie obowiązującej Konstytucji przez Prezydenta RP, opublikować ostateczną wersję tekstu.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Komentarz

  1. Reply
    PI Grembowicz says

    Godny polecenia i uwagi jest projekt konstytucji, prosty, jasny, zwięzły i logiczny, autorstwa S. Michalkiewicza, mający już wiele, wiele lat, lecz jakże pomocny i użyteczny!

Skomentuj

*