Brak komentarzy

Praca u podstaw pracą u korzeni

Kwestie związane ze stanem środowiska naturalnego są regularnie powracającym tematem w debacie publicznej. Zwykle jednak koncentruje się ona wokół tego, co zdaniem dyskutantów państwa powinny zrobić dla ochrony przyrody. Stosunkowo niewiele uwagi poświęca się inicjatywom oddolnym, które choć mniej widowiskowe od wielkich państwowych projektów, potrafią być nie mniej skuteczne, zachowując przy tym cenioną przez libertarian dobrowolność finansowania i udziału.

Jedną z takich inicjatyw podjęło gambijskie stowarzyszenie Bulock Kapongha Youth Development Association, organizujące co roku szeroko zakrojoną akcję sadzenia drzew owocowych i budowy pszczelich uli, tak potrzebnych w boleśnie doświadczającej skutki globalnego ocieplenia Afryce subsaharyjskiej.

W ramach przypadającej na 31 sierpnia tegorocznej edycji wydarzenia zakładane jest pobicie narodowego rekordu i posadzenie w ciągu jednego dnia ponad 4⃣ tysięcy drzew. Poza korzyściami dla ziemskiej atmosfery i lokalnego ekosystemu drzewa owocowe zapewnią również lokalnej społeczności żywność oraz zatrudnienie przy ich zbieraniu i przetwarzaniu.

Pomimo rosnącej z każdym rokiem skali wydarzenia, Bulock Kapongha Youth Development Association nie otrzymuje na jego organizację żadnych funduszy publicznych. Wykorzystując wyłącznie dobrowolne wpłaty i pracę wolontariuszy, stanowią doskonały przykład oddolnej ochrony środowiska. Zachęcamy do bliższego zapoznania się z projektem i wspierania go za pośrednictwem platformy crowdfundingowej pod tym adresem.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*