Brak komentarzy

Powstaje film o Carlu Mengerze – wesprzyj jego produkcję!

Choć libertarianizm sam w sobie jest doktryną polityczną i stanowiskiem etyczno-prawnym, a nie nurtem w naukach ekonomicznych, to nie sposób zaprzeczyć, że lwia część osób identyfikujących się jako libertarianie podziela jednocześnie spojrzenie na zjawiska gospodarcze prezentowane przez austriacką szkołę ekonomii (ASE). Sam Murray N. Rothbard, uznawany powszechnie za ojca anarchokapitalizmu i współtwórcę amerykańskiego ruchu libertariańskiego, był zarazem jednym z ważniejszych ekonomistów tej szkoły.

O ile libertarianizm w swoim obecnym kształcie powstał w XX wieku, o tyle austriacka szkoła ekonomii jest od niego niemal sto lat starsza. Za jej początek uznaje się opublikowanie w 1871 roku przez Carla Mengera – urodzonego w Nowym Sączu absolwenta m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego – dzieła pod tytułem Zasady ekonomii. Traktat ten był jednym z pierwszych tekstów postulujących uznanie zasady użyteczności krańcowej, która w kolejnych dekadach zrewolucjonizowała niemal wszystkie aspekty nauki o ekonomii.

Z okazji 150. rocznicy wydania Zasad ekonomii zaprzyjaźniony Instytut Misesa wraz z Tomaszem Agenckim, jednym z naszych Członków Honorowych, planują realizację filmu poświęconego postaci Carla Mengera, jego wkładu w naukę ekonomii oraz zastosowaniu jego odkryć w dzisiejszym świecie. Produkcja ta ma zostać zrealizowana w języku angielskim, a co za tym idzie – być przystępna dla widzów z całego świata. W celu jej sfinansowania powstała zbiórka crowdfundingowa, która zebrała już 25 tysięcy z zakładanej kwoty 120 tysięcy złotych.

Gorąco zachęcamy Was do zapoznania się ze stroną internetową filmu, obejrzenia opublikowanego tam zwiastuna i do wsparcia rzeczonej zbiórki. Produkcja ta ma niewątpliwy potencjał nie tylko do przybliżenia osobom już związanym z ASE sylwetki jej założyciela, ale również do zainteresowania innych osób ekonomią austriacką, a w konsekwencji – również ideami wolnościowymi.

Link do strony projektu znajdziecie TUTAJ.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*