Brak komentarzy

Polski wolnościowiec skazany w Indonezji

Kilka tygodni temu informowaliśmy Was o sytuacji Jakuba Skrzypskiego, którego indonezyjskie władze aresztowały za działalność na szkodę państwa. W czwartek dotarła do nas wiadomość, że Kuba został skazany przez tamtejszy sąd za domniemaną zdradę stanu i najbliższe pięć lat będzie musiał spędzić w tamtejszym więzieniu.

Stowarzyszenie Libertariańskie stawia sobie za cel nie tylko wsparcie dla działań libertariańskich w naszej części Europy. Naszą misją jest propagowanie myślenia wolnościowego, ale i myślenia lokalnego. Wierzymy, że lokalizm – rozumiany jako poszanowanie dla skrawka ziemi, z którym emocjonalnie związana jest dana jednostka – jest najefektywniejszą formą sentymentów związanych z terytorium. Nasze małe Krakowy, Warszawy, Pcimie i Grajewa są ziemiami, osiedlami i ulicami, które szanujemy i traktujemy jak własne. Te małe ojczyzny jawią się nam jako spełnienie naszych potrzeb lokalnych, które cenimy bardziej niż resentymenty powiązane z abstrakcyjnymi ziemiami państwowymi, na których nigdy nie postawiliśmy stopy. Dlatego większość z nas wspiera procesy secesjonizmu i działań autonomicznych różnych ludów z Europy i całego świata. Wspieramy zarówno autonomiczne dążenia Ślązaków, Katalończyków, Szkotów jak i ludów papuaskich czy innuickich. Wierzymy bowiem, że to jednostka ma prawo do samookreślenia i samostanowienia i przede wszystkim życia w nieopresyjnej rzeczywistości własnej małej ojczyzny.

Kiedy usłyszeliśmy, że Kuba Skrzypski został skazany za – zdaniem Indonezyjskich władz – działalność wspierającą separatystycznych Papuasów, zareagowaliśmy ze smutkiem. Nie jesteśmy w stanie zmienić wyroku sądowego, ale jako społeczność wolnościowa możemy sprawić, że o sprawie stanie się głośno i – być może – pomóc Kubie opuścić indonezyjskie więzienie wcześniej niż za kilka lat. W międzyczasie będziemy starali się dotrzeć do Kuby za pomocą naszej sieci kontaktów i przekazać mu wsparcie płynące z tej strony polskiego politycznego spektrum. Bylibyśmy wdzięczni, gdybyście wspomogli nas w tej akcji – wszystkie komentarze spróbujemy przekazać bezpośrednio do samego zainteresowanego.

W międzyczasie zapraszamy Was do poczytania o ruchu wyzwoleńczym Papuasów w indonezyjskiej części wyspy Nowej Gwinei. Informacje na temat ich działalności znajdziecie tutaj oraz tutaj.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*