2

Polscy liberałowie – materiał o krakowskiej szkole ekonomicznej

W udostępnianym przez nas niedawno wywiadzie Wiceprezes Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości oraz Członek Honorowy naszego Stowarzyszenia, dr Marcin Chmielowski, opowiadał między innymi o początkach polskiego ruchu libertariańskiego u schyłku PRL. Dziś z kolei zachęcamy do obejrzenia zrealizowanego przez kanał Wojna Idei we współpracy z doktorem Chmielowskim krótkiego materiału wideo przybliżającego sylwetki ideowych protoplastów libertarian w sferze gospodarczej – przedstawicieli funkcjonującej przed drugą wojną światową krakowskiej szkoły ekonomicznej.

Materiał w telegraficznym skrócie opowiada o historii i dokonaniach grupy naukowców, którzy na przekór panującym wówczas trendom politycznym konsekwentnie dowodzili, że własność prywatna i swoboda gospodarcza są lepszym sposobem organizacji ludzkiej pracy niż oddanie jej we władanie państwowych urzędników. Naukowców prześladowanych za swoją działalność przez trzy z pozoru diametralnie różne władze: sanacyjną, nazistowską i komunistyczną, które łączyła jednak wspólna wrogość wobec idei wolnościowych.

Oprócz omawianego materiału osoby zainteresowane krakowską szkołą ekonomiczną (KSE) zachęcamy do obejrzenia rozwijającego ten temat pełnometrażowego filmu dokumentalnego pt. Zapomniani. Historia krakowskiej szkoły ekonomicznej wydanego przez Fundację Wolności i Przedsiębiorczości. Po więcej informacji o  pierwszych polskich liberałach i libertarianach w latach 70. i 80. natomiast odsyłamy do lektury pracy autorstwa naszego działacza – Krisa Kalety.

Stowarzyszenie Libertariańskie

2 komentarze

 1. Reply
  PIK says

  Kraków, pierwsza stolica Polski… prawdziwa Polska to Wielkopolska, Małopolska i Pomorze; reszta to kresy… Amen.

  • Reply
   Przemek Hankus says

   Przepraszam najmocniej, ale od kiedy i przez kogo Kraków uznawany jest za pierwszą stolicę Polski (w rozumieniu państwa polskiego)?

Skomentuj

*