Brak komentarzy

Policyjne bezprawie

Wielokrotnie na naszych łamach wspominaliśmy o projektach Przemysława Zawadzkiego – członka naszego Stowarzyszenia, hodowcy legalnych w Polsce odmian konopi oraz jednego z najaktywniejszych działaczy na rzecz zniesienia prohibicji narkotykowej. Niestety, dzisiejszy wpis nie dotyczy kolejnego przedsięwzięcia mającego budować w społeczeństwie poparcie dla legalizacji marihuany, lecz represji stosowanych przez policję wobec obywateli umożliwianych między innymi przez obowiązującą Ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii.

Pod koniec stycznia ofiarą takich represji padł również Przemek. Pomimo braku realnych przesłanek, które mogłyby uzasadnić podejrzenie popełnienia przez niego przestępstwa, został on zatrzymany przez funkcjonariuszy policji, przewieziony na komisariat, a następnie przeszukiwany w sposób absolutnie poniżający i – zważywszy stopień jego niepełnosprawności – zakrawający o znęcanie się. Co gorsza, nie był to pierwszy w jego życiu przypadek podobnego traktowania przez policję, a tego rodzaju działania – prowadzone zarówno w majestacie prawa, jak i z jego naruszeniem, ale za cichym przyzwoleniem władz – są w Polsce nagminne. Tym razem jednak udało mu się nagrać i opublikować w Internecie przebieg niemal całego zajścia, a takie materiały do opinii publicznej trafiają już zdecydowanie rzadziej.

Zachęcamy Was do obejrzenia całości nagrania, jak i wywiadu, jakiego Przemysław Zawadzki udzielił w związku z opisanym wydarzeniem. Jako libertarianie jesteśmy zdecydowanymi zwolennikami legalizacji marihuany, choć zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy obywatele są tego samego zdania. Każdy jednak, niezależnie od poglądu na kwestię legalności narkotyków, powinien sprzeciwiać się podobnym przypadkom nadużywania uprawnień przez policję.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*