Brak komentarzy

Podsumowanie Regionalnej Konferencji ESFL w Katowicach

W sobotę 19 listopada 2016 r. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach odbyła się 4. Regionalna Konferencja (poprzednie w Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu), organizowana przez European Students For Liberty Polska, na której obecnych było kilku członków Stowarzyszenia Libertariańskiego, w tym Prezes Zarządu, Przemysław Hankus, w roli jednego z prelegentów-uczestników panelu o Regionalizacji i autonomii regionów.

W końcu nadarzyła się okazja, by udać się na spotkanie wolnościowców, którą bez wahania wykorzystałem. Była to konferencja ESFL zorganizowana w Katowicach. Wykłady jednych z ważniejszych współczesnych reprezentantów myśli wolnościowej niewątpliwie potrafiły zaciekawić i momentami rozbawić. Prelegenci przekazali wartościowe informacje, zarówno do wykorzystania w życiu prywatnym (np. wypowiedź Kamila Cebulskiego o prowadzeniu działalności gospodarczej), jak i dla rozbudowania swojego światopoglądu, gdzie na szczególne uznanie zasługują wypowiedzi Lawrence’a Reeda i Hendrika Hagedorna. Równie interesujący był panel o autonomii regionów, na którym poruszano kwestie m.in. Śląska i Katalonii. W trakcie przerw między wykładami miałem przyjemność poznać wiele nowych osób i wymienić się doświadczeniami, a także porozmawiać ze znanymi w świecie wolnościowym osobami, które wywarły bardzo dobre wrażenie swoim przyjaznym nastawieniem, wiedzą oraz, co najważniejsze, otwartym umysłem. Organizatorzy zadbali również o zaspokojenie głodu gości z pomocą firmy cateringowej, przygotowującej wyśmienite posiłki. Wydarzenie zostało dopięte na ostatni guzik i będę je wspominał pozytywnie. Zdecydowanie jest ono warte polecenia dla każdego, niezależnie od wyznawanych poglądów! – relacjonuje Krzysztof Grabiński.

ktw

Udział w regionalnej konferencji ESFL był naprawdę ciekawym doświadczeniem, umożliwiając mi zdobycie nowych kontaktów z innymi przedstawicielami ruchu libertariańskiego i wolnościowego w Polsce, jak również na Świecie, bowiem na Uniwersytecie Śląskim pojawili się także goście z zagranicy, udzielając interesujących i mobilizujących wystąpień. Nie sposób w tym miejscu pominąć słowa Lawrence’a Reeda o roli optymizmu w działaniach podejmowanych przez każdego z uczestników na rzecz szerzenia idei libertariańskiej. Sądzę, że w czasach, kiedy libertarianizm przez wielu traktowany jest jako pewna abstrakcja, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko nastawić się na sukces w przyszłości – dodaje Marcin Grupiński.

Krótki materiał audio z konferencji nagrał moderator panelu o autonomii regionów, Tomasz Agencki, znany jako AgenTomasz.

Mamy nadzieję, że kolejna, 5. już Regionalna Konferencja ESFL w Polsce w przyszłym roku będzie jeszcze większa, jeszcze liczniejsza, i że spotkamy się tam w wolnościowym i libertariańskim gronie ponownie lub z niektórymi po raz pierwszy.

Skomentuj

*