Brak komentarzy

Podsumowanie konferencji „The Austrian School of Economics in the 21st Century” i nie tylko

W dniach 13–14 listopada w Wiedniu odbyła się 8. międzynarodowa konferencja „The Austrian School of Economics in the 21st Century” („Austriacka szkoła ekonomii w XXI wieku”). Konferencja zorganizowana wspólnie przez kilka organizacji, w tym Fundación Bases, Austrian Economics Center i Hayek Institut, spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony pasjonatów wolności z Europy, Stanów Zjednoczonych czy Ameryki Łacińskiej. Wśród prelegentów byli zarówno przedstawiciele austriackiej szkoły ekonomii, klasyczni liberałowie, jak i libertarianie, również z Polski. Na miejscu obecny był też nasz przedstawiciel, Kris Kaleta, a swoją prelekcję wygłosił Członek Honorowy naszego Stowarzyszenia, dr Marcin Chmielowski.

Wystąpienia prelegentów dotykały wielu aspektów współczesnego społeczeństwa: od finansów, historii myśli wolnościowej aż po futurologię wolnościową. Szczególnie interesujące z punktu widzenia wolnościowców były wystąpienia dotyczące miast prywatnych i sztucznej inteligencji. Mnogość tematów i uczestników pokazuje, że myśl szkoły austriackiej odradza się, szczególnie wśród młodych akademików z Europy i Ameryki Łacińskiej. W rozmowach prywatnych wielu uczestników zastanawiało się nad tym czy wspólna historia, w której społeczeństwa ich kultur dążyły do praktycznej implementacji rozwiązań kolektywistycznych, nie wpłynęła na rozrost zainteresowania myślą Austriaków.

Austriacka konferencja to nie jedyna tego typu impreza w ostatnich dniach. W Warszawie wczoraj i dziś odbywa się event organizowany przez Instytut Misesa i Centrum Kapitalizmu pod nazwą Weekend Kapitalizmu. W budynku Giełdy Papierów Wartościowych można posłuchać wielu czołowych polskich przedstawicieli myśli austriackiej, w tym naszego Członka Honorowego dr. Jakuba Bożydara Wiśniewskiego.

Z przyjemnością obserwujemy rozkwit Austriaków w ostatnich latach. Wierzymy bowiem, że nauczanie o pozytywnej roli rynku w społeczeństwie ma kluczowe znaczenie w procesie implementacji rozwiązań wolnościowych. Dla zainteresowanych, którzy chcieliby zapoznać się z podstawowymi elementami tego nurtu ekonomii, polecamy nasz Katalog wiedzy na temat libertarianizmu, a w szczególności tekst Jana Lewińskiego dotyczący wprowadzenia do szkoły austriackiej:

Dodatkowo zachęcamy Was do pobrania bezpłatnego eBooka, którego jakiś czas temu udostępnił Instytut Misesa. Każdy, kto wypełni formularz znajdujący się na stronie http://dolacz.mises.pl, otrzyma pracę dr. hab. Mateusza Machaja pt. Kapitalizm, socjalizm i prawa własności. Warto skorzystać z takiej okazji.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*