Brak komentarzy

Podkast „Ludzkie gadanie” z udziałem Przemysława Hankusa

W ciągu ostatnich kilku lat nasiliły się w Polsce postawy przeciwne Unii Europejskiej i obecności w niej naszego kraju. Postawy antyunijne znaleźć można zarówno wśród przedstawicieli obozu władzy, jak i niektórych ugrupowań opozycyjnych – w tym także wśród części libertarian. Założenia ideologii wolnościowej nie dostarczają jednak jednoznacznego poglądu na tę sprawę. Z jednej strony Unia Europejska jako twór o uprawnieniach zbliżonych do państwa na wiele sposobów narusza wolność i własność swoich obywateli, z drugiej zaś – niejednokrotnie powstrzymuje krajowe władze przed jeszcze poważniejszymi naruszeniami w tym zakresie.

Jaki więc powinien być stosunek libertarian do tej instytucji?

Próbę odpowiedzi na powyższe pytanie podjęto w najnowszym odcinku podkastu „Ludzkie gadanie”, prowadzonego przez Mateusza Benedyka, Dyrektora Generalnego Instytutu Misesa. Jego gościem był Prezes Zarządu naszego Stowarzyszenia, dr Przemysław Hankus.

Rozmówcy rozważali między innymi kwestie liberalizmu założeń Unii Europejskiej w porównaniu do innych organizacji międzynarodowych, mechanizmów ograniczających nadmierne zakusy władzy na szczeblu europejskim, opłacalności zwracania się o pomoc do UE w obronie wolności przed rządem krajowym, czy też ogólnego bilansu obecności naszego kraju w Unii.

Zachęcamy Was do wysłuchania całości rozmowy oraz do dyskusji na omawiane tematy w sekcji komentarzy.

W świetle pogarszających się relacji między polskim rządem a instytucjami europejskimi, niedawnej groźby zawetowania przez polski rząd budżetu unijnego oraz podjęcia przez polityczny i medialny mainstream po raz pierwszy od dłuższego czasu tematu potencjalnego PolExitu, debata nad oceną UE z perspektywy libertariańskiej jest niewątpliwie potrzebna i aktualna.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*