1

Plastik z grzybów

Jako gorący zwolennicy rozwiązywania problemów tego świata przy pomocy innowacji i dobrowolnych działań zamiast rządowych dekretów i gróźb sankcji, regularnie opisujemy na naszych łamach przedsięwzięcia i wynalazki stanowiące rynkową alternatywę dla państwowych rozwiązań. Jednym z takich wynalazków jest materiał SCOBY (Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast), stworzony przez Polkę, Różę Rutkowską.

SCOBY to organiczna membrana wytwarzana przy użyciu bakterii i grzybków kombuchy – tych samych, które wykorzystuje się do przygotowania popularnych fermentowanych napojów herbacianych. Może być produkowana przy niewielkim zużyciu energii i zasobów, jest blisko czterdzieści razy mocniejsza od papieru, a po zużyciu może zostać skompostowana lub… zjedzona.

Założona w ubiegłym roku przez wynalazczynię firma MakeGrow Lab nawiązała już współpracę z kilkoma producentami – głównie kawy i kosmetyków – dla których wytwarza biodegradowalne opakowania, które z powodzeniem zastępują szkodliwy dla środowiska plastik.

Powyższy wynalazek jest kolejnym przykładem tego, jak pod wpływem zmieniającej się świadomości konsumentów rynek jest w stanie sam zgłosić zapotrzebowanie na bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązania, zaś ludzka innowacyjność – te rozwiązania dostarczyć. Wszystko to pomimo braku jakiegokolwiek odgórnego przymusu.

Więcej informacji na temat materiału SCOBY znajdziecie na stronie producenta.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Komentarz

  1. Reply
    Kapitan_wolność says

    Pozostawienie ochrony zdrowia ludzi w tym też środowiska państwu i jego regulacjom doprowadziła już do wielu tragedii. Czeka nas ich jeszcze wiele zanim ludzie zorientują się, że to nie działa.

Skomentuj

*