Brak komentarzy

Petycja w sprawie zmiany polityki narkotykowej

#ZakończmyTęWojnę ponieważ:
1. Jest niemoralna.
Karanie konsumentów, którzy wybrali inne używki od alkoholu czy tytoniu, to kompletna pomyłka naszych czasów. Narkomania to problem zdrowotny i społeczny, nie kryminalny. Powiedzmy “NIE” przestępstwom bez ofiar.

2. Jest całkowicie nieskuteczna.
Mimo tego, że polska polityka narkotykowa jest obok prawa na Białorusi, najbardziej restrykcyjna w Europie, z badań ESPAD wynika, że aż 43% polskich uczniów drugich klas szkół ponadgimnazjalnych paliło marihuanę. W związku z tym, że Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich pod względem spożywania narkotyków, jakie jest uzasadnienie dla kontynuowania tej nieefektywnej polityki narkotykowej, która konsumentów marihuany i często osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych traktuje jak kryminalistów?

3. Jest bardzo kosztowna.
Raport Instytutu Spraw Publicznych sprzed 6 lat dowodził, że karalność posiadania narkotyków kosztowała polskich podatników 80 mln złotych rocznie. Dziś to może być jeszcze większa kwota.

4. Obrywają pacjenci używający np. przetworów z konopi.
Karanie pacjentów walczących o zdrowie, a niekiedy przeżycie, to barbarzyństwo zasługujące na największe potępienie. Państwo nie może odbierać nam prawa do walki ze swoim cierpieniem.

5. Polacy chcą zmian.
Aż 78% Polaków popiera legalizację marihuany do celów medycznych, a ponad połowa dostrzega również potrzebę liberalizacji prawa związanego z używaniem rekreacyjnym.

6. To często główne źródło dochodu niebezpiecznych grup przestępczych.

7. Ta wojna powoli się kończy.
Kolejne państwa liberalizują swoją dotychczasową politykę narkotykową, dając dobry przykład innym. Popatrzmy w kierunku choćby Portugalii, która 16 lat temu zdekryminalizowała posiadanie wszystkich narkotyków. Dokładnie wtedy w Polsce zaczęto karać za posiadanie jakichkolwiek ilości narkotyków. Dziś to właśnie Portugalia jest wzorem do naśladowania jeśli chodzi o efektywność walki z narkomanią, a Polska, no cóż… ma z tym spory problem.

Miejmy nadzieję, że dożyjemy czasów, gdy wojna z narkotykami będzie jedynie mglistym wspomnieniem, a dla naszych dzieci tylko jednym z wielu niechlubnych faktów historycznych, gdzieś obok palenia czarownic na stosach i handlu niewolnikami.

Nie bądź obojętny, podpisz i w końcu #ZakończmyTęWojnę.

Petycję można podpisać tutaj.

Autorem petycji jest nasz ekspert od polityki narkotykowej, Przemysław Zawadzki.

Skomentuj

*