Brak komentarzy

Odbudowując Amazonię

W ciągu ostatnich trzech tygodni debatę publiczną regularnie rozgrzewały doniesienia o trwających pożarach lasów deszczowych w Amazonii. Na sytuację zareagowały zarówno rządy krajów bezpośrednio dotkniętych, zwołując 6 września szczyt celem omówienia sposobów walki z żywiołem i jego następstwami, jak i kraje z Amazonią niezwiązane – grupa G7 obiecała przeznaczyć 20 milionów dolarów na pomoc w akcji gaśniczej.

Co ciekawe – i zdecydowanie rzadziej wspominane w mediach – organizacje pozarządowe i osoby prywatne podjęły działania na skalę wcale nie mniejszą niż rządy państw. Prywatni darczyńcy – fundacje, celebryci, przedsiębiorcy i zwykli ludzie w szybkim tempie przekazali łącznie daleko większe sumy niż rządy siedmiu najbogatszych państw świata. Przykładowo jeden tylko Bernard Arnault – właściciel marki odzieżowej Louis Vuitton – zadeklarował złożenie datku w wysokości 11 milionów dolarów – ponad połowę tego, co cała grupa G7.

Mieszkańcy okolicznych terenów również nie pozostają obojętni. Tam, gdzie nie są potrzebne natychmiastowe czynności przeciwpożarowe, podejmuje się działania na rzecz odtwarzania lasów – zarówno tych zniszczonych przez pożar, jak i wyciętych przez człowieka. W ostatni weekend sierpnia około 400 kolumbijskich wolontariuszy z departamentu Antioquia posadziło w ciągu jednego dnia ponad 200 tys. drzew – więcej niż władze departamentu były w stanie posadzić przez cały dotychczasowy okres trwania rządowego programu ponownego zalesiania terenu (reforestacji).

Jako libertarianie popieramy wszelkie przejawy dobrowolnej i oddolnej pracy na rzecz ochrony środowiska. Wierzymy, że może ona być lepsza i bardziej efektywna niż finansowane pod przymusem działania rządowe. Zachęcamy do wspierania proekologicznych inicjatyw pozarządowych poprzez datki lub wolontariat.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*