1

Od Johna Locke’a do Davida Boaza

Dziś przypada rocznica urodzin aż dwóch istotnych dla libertarianizmu postaci: Johna Locke’a i Davida Boaza.

Pierwszy z nich, urodzony w 1632 roku, był angielskim filozofem, lekarzem, politykiem i ekonomistą. Nazywany „ojcem klasycznego liberalizmu”, na łamach swoich prac wprowadził m.in. pojęcia rządów prawa i umowy społecznej, które – po raz pierwszy zaimplementowane w Konstytucji USA – stały się podwalinami współczesnych demokratycznych republik. Szczególnie ważne dla libertarian okazały się natomiast jego rozważania na temat własności. Lockeańska koncepcja pierwotnego zawłaszczenia poprzez zmieszanie danej rzeczy z pracą jest w etyce libertarianizmu podstawą wszystkich późniejszych uprawnień właścicielskich.

Drugim solenizantem jest urodzony w 1953 roku David Boaz – amerykański pisarz, publicysta, komentator polityczny i wiceprezes Cato Institute – jednego z najbardziej wpływowych libertariańskich think tanków. Wśród jego dzieł wyróżnić można zarówno pozycje odnoszące się do sytuacji politycznej w jego rodzimych Stanach Zjednoczonych, jak i pozycje dotyczące libertarianizmu sensu largo – przede wszystkim wydany w 1997 roku w USA i w 2006 roku w Polsce „Libertarianizm”, będący całościowym manifestem idei wolnościowych. W swoich pracach Boaz pełnymi garściami czerpie także z idei wyżej wymienionego Johna Locke’a, zwłaszcza w zakresie naturalnych praw jednostki, własności i prawa do oporu przed dopuszczającym się przestępstw rządem.

Gorąco zachęcamy do lektury dzieł obu wspomnianych autorów. Polecamy również dostępną na naszym kanale na YouTube serię filmików, w których Boaz w telegraficznym skrócie omawia podstawowe założenia i pojęcia libertarianizmu.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Komentarz

  1. Reply
    PIK says

    Każdy klasyk na wagę złota…

Skomentuj

*