Brak komentarzy

„Mit rządów prawa” – BEZPŁATNY EBOOK!

Zbliża się koniec roku 2021. Roku pełnego wrażeń i wyzwań, który kręcił się znów wokół tematyki pandemicznej i inflacyjnej, w trakcie którego mogliśmy zaobserwować duże sukcesy myśli wolnościowej – między innymi historyczne wyniki Bitcoina czy postępy czynione przez oddolne inicjatywy w różnych regionach świata – ale i rzecz jasna smuciliśmy się, obserwując zwiększającą się rolę państwa w wielu dziedzinach naszego życia. Poświęciliśmy mnóstwo czasu, żeby zajmować się analizą i komentarzem problemów, które dotykały przeciętną jednostkę w Polsce, ale również i na świecie. Wielu z nas zwalnia pod koniec grudnia i poświęca te kilka dni na kontemplację życia, na przebywanie z rodziną i chwilowy wypoczynek.

Z tej okazji mamy dla Was świąteczno-noworoczną niespodziankę – kolejnego bezpłatnego ebooka wydanego w ramach naszego projektu tłumaczenia i publikowania najważniejszych tekstów wolnościowych w historii myśli. Tym razem padło na opublikowany w 1995 roku artykuł Mit rządów prawa Johna Hasnasa, profesora Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie. Na język polski tekst przełożył dr Włodzimierz Gogłoza, nasz Członek Honorowy.

Artykuł Hasnasa to przede wszystkim intrygujący komentarz na temat tego, czym jest system prawny. W końcu prawo, tak jak i pieniądz, to społeczny konstrukt stworzony po to, by uprościć funkcjonowanie społeczeństwa. Jak pokazał casus Bitcoina i innych kryptowalut, nie jest jednak tak, że to, co przyjmujemy za niemożliwe do zastąpienia, nie może okazać się zbyteczne. Hasnas twierdzi, że nasze przywiązanie do „rządów prawa”, bez których nasze społeczeństwa rozpadłyby się, jest zbyteczne. Czy człowiek jest bowiem w stanie przewidzieć wszystkie sytuacje, w których nastąpi konflikt interpersonalny? A jeśli tak, to czy każdy przypadek powinien być interpretowany identycznie? A jeśli nie, to jakie mamy alternatywy? Czym miałby być prywatny ład prawny?

Na te pytania, ale i na mnóstwo innych, odpowiada tekst Mitu rządów prawa. Serdecznie zachęcamy Was do przeczytania tej pozycji, ale i do komentowania w tym wątku Waszych przemyśleń na poruszone przez Hasnasa tematy.

Bezpłatnego eBooka w formatach PDF, EPUB oraz MOBI znajdziecie w TYM MIEJSCU.

Na koniec, życzymy Wam, żebyście spędzili nadchodzący okres Świąt Bożego Narodzenia w spokoju i z Waszymi ukochanymi.

Wszystkiego dobrego życzy zespół Stowarzyszenia Libertariańskiego!

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*