Brak komentarzy

Mikołajki, duch świąt i dobroczynność

Przypadające dzisiaj Mikołajki oraz zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia to dobry moment, by przypomnieć, że tradycja obdarowywania swoich bliskich w te świąteczne dni nie mogłaby zaistnieć, gdyby nie instytucja własności prywatnej. Tylko bowiem ludzie posiadający własne dobra i mogący nimi swobodnie dysponować są w stanie wykonać niewątpliwie piękny gest przekazania ich w prezencie innym, ważnym dla nich osobom.

W tym kontekście warto odświeżyć kapitalny felieton pod tytułem Private Property and the Christmas Spirit autorstwa Bettiny Bien Greaves z Foundation for Economic Education (FEE) (a wcześniej także asystentki Ludwiga von Misesa).

Zwięźle tłumaczy, dlaczego „duch świąt”, rozumiany jako kultura wzajemnej pomocy, gościnności i dobroczynności, może funkcjonować dzięki kapitalizmowi, zaś w ustrojach opartych na szafowaniu dobrami przez państwowych urzędników skazany jest on na stopniowy zanik.

Polecamy Wam lekturę wspomnianego tekstu.

Jednocześnie pozostając w temacie dobrowolnych darowizn, przypominamy o trwającej zbiórce na realizację projektu Wolność pod lupą, mającego na celu przeprowadzenie profesjonalnego badania opinii publicznej w przedmiocie libertariańskich postulatów. Zachęcamy, by przy okazji świątecznego obdarowywania wesprzeć również i tę inicjatywę.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*