Brak komentarzy

Mieszkańcy Szczecina ratują najstarsze kino na świecie

Pandemia COVID-19 i obostrzenia wprowadzone w związku z nią przez rząd doprowadziły wiele przedsiębiorstw na skraj bankructwa, szczególnie w branży rozrywkowej. Wśród nich był również szczeciński „Pionier” – wpisane do księgi rekordów Guinnessa najstarsze wciąż działające kino na świecie.

Założona w 1907 roku sala kinowa po raz pierwszy zamknięciu uległa w marcu, w ramach zarządzonego przez rząd lockdownu gospodarki. Seanse filmowe powróciły na ekran „Pioniera” wraz ze stopniowym luzowaniem obostrzeń, jednak nowy reżim sanitarny nie zapewniał frekwencji wystarczającej do dalszego funkcjonowania kina. 21 września właściciele ogłosili, że zmuszeni są ponownie zawiesić działalność.

Tam jednak, gdzie zawiodły hucznie wprowadzane przez rząd tarcze antykryzysowe, na pomoc pospieszyli w sposób oddolny zwykli obywatele. Za pośrednictwem portalu wspieram.to zorganizowano zbiórkę crowdfundingową celem wsparcia upadającego kina. W przeciągu zaledwie kilku dni udało się zebrać kwotę pozwalającą pokryć koszty jego funkcjonowania przez kolejne dwa miesiące, dzięki czemu „Pionier” już od piątku będzie mógł ponownie otworzyć swoje drzwi dla widzów.

Sytuacja ta stanowi doskonały przykład ludzkiego działania wykraczającego poza proste transakcje rynkowe – oto bowiem mieszkańcy Szczecina wydali swoje pieniądze nie na seans w kinie, lecz na podtrzymanie istnienia samego kina, które uważają za ważny element kulturalnej mapy swojego miasta. Zadali przy tym kłam często powielanym opiniom, jakoby do utrzymania wartościowych zabytków i innych dóbr kultury niezbędne były państwowe dotacje.

Jako libertarianie gorąco popieramy tego rodzaju dobrowolne inicjatywy. Wierzymy, że ludzie zdolni są do finansowania ważnych dla siebie celów bez odgórnego przymusu. Was również zachęcamy do zapoznania się z wciąż trwającą zbiórką wpłat dla „Pioniera” i wsparcia jej swoimi datkami.

Link do strony kampanii znajdziecie w tym miejscu.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*