Brak komentarzy

Lysander Spooner – prawdziwy amerykański bohater

Postać Lysandera Spoonera jest dla wielu Amerykanów jednym z symboli walki z tyranią rządu, tuż obok Ojców Założycieli. W przeciwieństwie jednak do nich, ten XIX-wieczny prawnik, filozof polityczny i przedsiębiorca nie wsławił się walką zbrojną z Imperium Brytyjskim, lecz gospodarczą konkurencją wymierzoną w monopolistyczne praktyki rządu USA.

Mniej znanym, ale prawdopodobnie znacznie ważniejszym aspektem działalności Spoonera, była jego prawnicza i społeczna działalność na rzecz zniesienia niewolnictwa – i to przede wszystkim jej poświęcony jest najnowszy odcinek serii The Politically Incorrect Guide, prowadzonej przez Toma Woodsa i Michaela Malice’a dla Capital Research Center.

Autorzy omawiają w nim szereg postaci historycznych – w tym oczywiście Spoonera – przybliżając jednocześnie ich poglądy oraz argumenty, jakimi swego czasu usiłowali oddziaływać na opinię publiczną celem zbudowania poparcia dla wyzwolenia niewolników. Co istotne, przytaczane są również praktycznie wyparte z powszechnej świadomości przykłady postaw jednocześnie abolicjonistycznych i przeciwnych wojnie secesyjnej.

Zachęcamy Was do obejrzenia tej krótkiej, ale jakże interesującej animacji historycznej. Przy tej okazji przypominamy Wam również o wydanym przez nas bezpłatnym ebooku z esejem Występki to nie przestępstwa autorstwa omawianego tu Lysandera Spoonera.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*