Brak komentarzy

Libertariańskie rozwiązania

Chyba każdy libertarianin opowiadając o wizji społeczeństwa opartego na dobrowolności interakcji międzyludzkich spotkał się z pytaniami w rodzaju „A jak byś bez państwa rozwiązał problem X?”. Jako z natury przeciwni szeroko pojętemu centralnemu planowaniu i odgórnemu narzucaniu konkretnych rozwiązań, często udzielamy zdawkowych odpowiedzi w rodzaju „Przestańcie im przeszkadzać, a ludzie sami go rozwiążą”. Choć niewątpliwie prawidłowa, taka odpowiedź jest jednak zbyt lakoniczna, by móc kogokolwiek przekonać.

Bardziej szczegółowego, a przy tym również przystępnego dla przeciętnego odbiorcy wyjaśnienia podjął się niedawno Tomasz Agencki, Członek Honorowy naszego Stowarzyszenia. We współpracy z organizacją Liberty International realizuje on cykl filmów pod tytułem „Libertarian Solutions”, poświęconych libertariańskim rozwiązaniom palących problemów tego świata.

 

Tomasz Agencki szczegółowo wyjaśnia w nich to, jak wolność gospodarcza przyczynia się do wzrostu zamożności społeczeństw, a ingerencja państw – czy to w postaci ceł i kwot importowych nakładanych na towary, licencji i zezwoleń wystawianych ludziom, czy też podwyżek płacy minimalnej i zwiększania podaży pieniądza w gospodarce – hamuje proces tworzenia bogactwa. Posiłkuje się przy tym całym szeregiem empirycznych przykładów, obalając przy tym często powtarzane mity jakoby istotną rolę grały tu zasoby naturalne, czy gęstość zaludnienia.

 

 

Gorąco zachęcamy Was do bliższego zapoznania się z omawianą serią filmów oraz do polecania jej Waszym wciąż sceptycznym wobec wolności znajomym.

 

 

Przypominamy jednocześnie o trwającej zbiórce na inne libertariańskie przedsięwzięcie w postaci projektu Wolność pod lupą – badania opinii publicznej w przedmiocie wolnościowych postulatów, między innymi w tych sferach, o których wspomina Tomasz Agencki.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*