Brak komentarzy

Libertariańska alternatywa

Przed kilkoma tygodniami prezentowaliśmy opinię o nieefektywności udziału w wyborach. Tekst o niegłosowaniu wywołał burzliwą dyskusję w komentarzach – wielu z Was nie zgodziło się z założeniem, że głosowanie cementuje system, w którym implementacja rozwiązań libertariańskich jest niemożliwa. Jednocześnie jednak mamy w swoich szeregach ludzi, którzy zakładają dokładnie odwrotną logikę sytuacji: tylko udział w wyborach pozwoli na potencjalną zmianę sytuacji politycznej w kraju.

Jako wolnościowcy nie tylko wierzymy, że każdy ma prawo do opinii, ale wręcz często zachęcamy do dychotomicznego podejścia: warto pomyśleć o pozornie sprzecznych postawach i wybrać własną drogę. Właśnie dlatego Wojciech Pietrzak, prowadzący fanpejdż i blog Skorpion na Weekend, postanowił sporządzić listę kilkunastu nazwisk, którym – zdaniem Wojtka – najbliżej do poglądów libertariańskich. Jak zapewne zauważycie, lista ta jest dość krótka. Dlaczego?

Ponieważ zarówno Autor – jak i większość Stowarzyszenia – uważamy, że jakość ma znaczenie. Nie chcemy budować listy potencjalnie wolnościowych kandydatów, których jedynym postulatem zgodnym z naszą myślą jest jeden problem polityczny. A nawet te nazwiska, które występują na naszej liście spotkały się z pewnym oporem naszych członków. Dlatego też warto podkreślić, że polecani kandydaci nie stanowią o myśli wolnościowej i, zważywszy na charakter organizacyjny polskiego Parlamentu, bardzo często mogą być zmuszeni do pragmatycznego głosowania i w konsekwencji zwiększania etatyzmu.

Jako Stowarzyszenie Libertariańskie nie udzielamy poparcia żadnemu kandydatowi do Parlamentu, pozostawiając rolę tuby politycznej innym mediom i opiniotwórcom. Wiemy, jak kończyły się przygody z Parlamentem innych polityków deklarujących wolność na sztandarach, dlatego do wszystkiego podchodzimy z pewną rezerwą.

Potraktujcie zatem poniższą listę nie jako gotową listę rekomendacyjną, ale jako drogowskaz, który może pomóc Wam wybrać kandydatów najmniej etatystycznych. Po wyborach pozostanie nam tylko wierzyć, że ci demokratycznie wybrani kandydaci będą rzetelnie wypełniać swoje przedwyborcze obietnice.

Z rekomendacjami Wojtka możecie zapoznać się klikając w ten link.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*