Brak komentarzy

Libertarianizm: porozmawiajmy o podstawach

Fundamentem libertarianizmu jest założenie, zgodnie z którym każdy człowiek jest wyłącznym właścicielem samego siebie. Z tego właśnie założenia, najczęściej nazywanego aksjomatem samoposiadania lub autowłasności, wywodzone są wszelkie inne libertariańskie reguły i postulaty, takie jak zasada nieagresji, prawo własności owoców swojej pracy czy wolność słowa.

Dziś polecamy Waszej uwadze wywiad, jakiego publicysta Sheldon Richman z amerykańskiego The Libertarian Institute udzielił na antenie podkastu Tom Woods Show.

Dyskusja, której punktem wyjścia była nowa książka Richmana zatytułowana What Social Animals Owe To Each Other, stanowi interesującą analizę historycznych źródeł wspomnianych wyżej libertariańskich zasad i aksjomatów, jak również praktycznych implikacji ich stosowania, okraszoną przy tym sporą dozą ciekawych dygresji i nieoczekiwanych wniosków.

Poza kwestiami odnoszącymi się do prawa własności czy inicjowania agresji, rozmówcy udzielają więc odpowiedzi na takie pytania, jak:

– Czy Ludwig von Mises popełnił błąd nazywając swoje opus magnum Ludzkim działaniem?

– Czy sprzeciw wobec wolnego rynku może wynikać z odczuć estetycznych, a nie etycznych?

– Czy konkurencja na rynku jest przeciwieństwem współpracy?

Zachęcamy Was do wysłuchania całości nagrania (wywiad w języku angielskim). Link do materiału znajduje się w tym miejscu.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*