Brak komentarzy

Lanny Friedlander i historia powstania magazynu „Reason”

W piątek minęło 10 lat od śmierci Lanny’ego Friedlandera – założyciela jednego z najpopularniejszych i najdłużej ukazujących się periodyków o profilu libertariańskim: amerykańskiego „Reason Magazine”. Z tej okazji czasopismo przygotowało krótki film dokumentalny przybliżający sylwetkę swojego założyciela.

Pomimo że Friedlander stosunkowo szybko zmuszony był przez swój stan zdrowia do wycofania się ze współtworzenia gazety, to zarówno historia jego osoby, jak i wydawanych przez niego pierwszych numerów „Reason” niewątpliwie zasługuje na uwagę. O ile bowiem dziś technologia umożliwia dotarcie do milionów odbiorców nawet przypadkowym osobom, o tyle pod koniec lat 60. sukces czasopisma, które swój początek wzięło z artykułów drukowanych na prymitywnym powielaczu przez dwudziestoletniego wówczas studenta, wydawał się rzeczą skrajnie nieprawdopodobną. Nie był to zresztą jedyny aspekt, w którym Friedlander wyprzedzał swoje czasy – stworzone przez niego „Reason” wyznaczało przyszłe trendy medialne również w zakresie formuły artykułów czy designu graficznego.

Bardziej szczegółowo opowiada o tym wspomniany film, do którego obejrzenia gorąco Was zachęcamy. Tym z Was, którzy dotychczas nie mieli styczności z „Reason Magazine”, naturalnie polecamy również zapoznanie się z tym jakże wartościowym periodykiem.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*