1

Kwota wolna od podatku: happening i audycja radiowa

W miniony poniedziałek 7 października wraz z naszymi partnerami z inicjatywy Wolny WrocławKoLiber WrocławAkademią Patriotów oraz Klubem Młodych Kukiz ’15 Wrocław na wrocławskim Rynku zorganizowaliśmy happening o kwocie wolnej od podatku.

Przedstawiliśmy różnice między kwotą wolną w Polsce, Wielkiej Brytanii, Estonii, Tajlandii, RPA oraz Kolumbii. Różnice zaprezentowaliśmy w formie „przestrzennego wykresu” złożonego w kartonów.

W związku z happeningiem, nasz koordynator Marek Granowicz wraz z Marcinem Sapuniem z Klubu Młodych Kukiz’15 Wrocław zostali zaproszeni we wtorek 8 października do udziału w audycji gospodarczej Radia Wrocław – Program bez VAT.

Marek Granowicz na wrocławskim Rynku prezentuje różnice w kwocie wolnej od podatku w wybranych krajach

W audycji powiedzieliśmy o tym, że obecna, zależna od dochodu stawka kwoty wolnej od podatku, kłóci się z ideą kwoty wolnej; o różnicach między poszczególnymi krajami; o samym happeningu oraz o tym, czym skończyła się podwyżka płacy minimalnej w Seattle.

Audycja czasem schodziła na boczny tor – porozmawialiśmy między innymi o tym, jak działa szwedzkie państwo dobrobytu czy o tym, dlaczego lokalne happeningi zazwyczaj dotyczą spraw obyczajowych. Marek przypomniał na antenie również o tym, by nie określać lat 90. w Polsce jako okresu „turbo liberalizmu”.

Całość zakończyło pytanie o postulowaną kwotę wolną od podatku w Polsce. Nasz wrocławski koordynator przedstawił dwie odpowiedzi: 1) marzycielską o braku podatku dochodowego oraz 2) realne minimum, czyli kwotę minimalną zwiększającą się wraz z inflacją.

Wideo z happeningu możecie obejrzeć tutaj.

Samą audycję możecie odsłuchać korzystając z naszego nagrania.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Komentarz

  1. Reply
    Paweł K. says

    JKM trafnie wyśmiał kiedyś tę tzw. kwotę wolną od podatku, bo dlaczego np. nie 100 tys.?! Co to jakaś łacha?! Jak psu, niewolnikowi?!

Skomentuj

*