Brak komentarzy

Kto będzie budował drogi?

„Gdyby nie państwo, to kto budowałby drogi?” – tak brzmi popularne etatystyczne porzekadło. Odpowiedź brzmi rzecz jasna – „obywatele”. I to nie tylko w nieosiągniętym jak dotąd akapie, ale również obecnie.

Już dziś bowiem dróg państwowych nie budują politycy czy urzędnicy, lecz zakontraktowane przez państwo prywatne firmy. Tam natomiast, gdzie państwo pomimo pobierania pieniędzy na drogi w podatkach nie wywiązuje się z zadania ich budowy, ludzie biorą sprawy w swoje ręce – tak jak mieszkańcy Zapola w Wysokiej Głogowskiej nieopodal Rzeszowa.

Obywatele tej raptem dwudziestoosobowej miejscowości od lat dopominali się u władz lokalnych o utwardzenie drogi łączącej ich wieś z głównymi szlakami komunikacyjnymi – jednakże bez skutku. Urzędnicy poprzestawali na obietnicach, a mieszkańcy przy okazji każdych kolejnych opadów tonęli w błocie usiłując przejechać felerną drogą. Wreszcie postanowili przestać zdawać się na państwo, wziąć sprawy w swoje ręce i wyremontować drogę samemu. Z pomocą mieszkańców sąsiednich wsi dokonano przekopu i wysypania nawierzchni tłuczniem, a obecnie za pośrednictwem zbiórki crowdfundingowej poszukiwane są fundusze na trwałe jej utwardzenie.

Jako libertarianie zdecydowanie popieramy wszelkiego rodzaju oddolne inicjatywy zaspokajające ludzkie potrzeby bez uciekania się do przymusowego finansowania. Opisana sprawa jest nam tym bliższa, że dobitnie ukazuje nieudolność państwa i możliwość jego zastąpienia w jednym ze sztandarowych aspektów państwowej działalności.

Dlatego też gorąco zachęcamy Was do zapoznania się ze zbiórką na portalu zrzutka.pl i do jej wsparcia Waszymi datkami. Link znajdziecie TUTAJ.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*