Brak komentarzy

Książka „Wolnorynkowa koncepcja państwa” Tomasza Cukiernika pod naszym patronatem

Niedawno na rynku wydawniczym pojawiła się kolejna książka redaktora Tomasza Cukiernika, zatytułowana Wolnorynkowa koncepcja państwa, wydana przez Wydawnictwo Capital.

To poprawiona i poszerzona wersja wydanej w 2004 roku Liberalnej koncepcji państwa, która z kolei powstała na podstawie pracy magisterskiej Tomasza Cukiernika.

Czego można spodziewać się po tej książce?

Jak wskazuje profesor Witold Kwaśnicki:

„Z pewnością książka ta może być pomocna w zrozumieniu roli i istoty państwa w procesie gospodarowania. Wydaje się być ona szczególnie użyteczna dla młodego pokolenia oraz dla tych, którzy stojąc na rozdrożu etatyzmu i liberalizmu mogą znaleźć w niej argumenty na zaakceptowanie wolnościowej koncepcji państwa jako instytucji, która w jak najmniejszym stopniu powinna wtrącać się w nasze życie osobiste i gospodarcze.

Książka ta jest dosyć harmonijnym przedstawieniem kwestii teoretycznych i praktycznych. W rozdziale pierwszym opisane są »Zadania państwa«, po czym następuje »Krytyka państwa opiekuńczego« (Rozdział drugi) oraz dwa rozdziały poświęcone finansom państwa i wolności gospodarczej. W ostatnim rozdziale opisano praktyczne rozwiązania instytucjonalne (»Wolnorynkowe państwo w praktyce«). Opisany jest rozwój takich państw jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, azjatyckie tygrysy gospodarcze (Japonia, Korea Południowa, Tajwan, Hongkong, Singapur), Niemcy po reformie Ludwiga Erharda w 1948 roku, Chile, Nowa Zelandia i Estonia.  Ten opis praktyki wolnorynkowej na poziomie polityki instytucjonalnej kończy opis eksperymentu na poziomie gminy. Szkoda, że to co wydarzyło się w Kamieniu Pomorskim, 15-tysięcznej gminie na Pomorzu Zachodnim, w latach 1990-1994 musimy nazwać jednostkowym eksperymentem. Niestety, żadna inna gmina w Polsce nie podjęła się trudu wprowadzenia choćby namiastki wolnościowego zarządzania”.

Jako jeden z patronów wydania serdecznie zachęcamy Was do sięgnięcia po Wolnorynkową koncepcję państwa, gdyż jak podsumowuje profesor Kwaśnicki książkę tę warto „mieć zawsze dostępną (»pod ręką«), by móc znaleźć argumentację w stale toczącej się dyskusji na temat roli państwa i prób odpowiedzi na pytanie »Ile państwa w gospodarce?«”.

Polecamy!

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*