1

Kryptowaluty na PayPalu

Od blisko trzech tygodni popularna platforma do obsługi płatności internetowych PayPal oferuje swoim użytkownikom możliwość kupna i sprzedaży najpopularniejszych kryptowalut (Bitcoina, Ethereum, Litecoina oraz Bitcoin Cash) przy użyciu standardowego konta w usłudze. Wraz z nową funkcjonalnością firma zapewnia użytkownikom również zestaw darmowych artykułów i filmów instruktażowych wyjaśniających zasady handlu wirtualnym pieniądzem oraz związane z tym ryzyka.

Nowa funkcjonalność PayPala jest kolejnym z wielu przejawów stopniowego wchodzenia kryptograficznych środków płatniczych do finansowego mainstreamu. Wynalazek, którym jeszcze kilka lat temu interesowali się jedynie entuzjaści nowych technologii i giełdowi spekulanci, powoli staje się równie powszechny, co zwykły pieniądz.

Z libertariańskiego punktu widzenia jest to niewątpliwie dobra wiadomość. Choć wartość kryptowalut nie jest oparta na żadnym materialnym surowcu, w dalszym ciągu wolne są one od większości immanentnych wad emitowanego przez państwa pieniądza fiducjarnego: korzystanie z nich jest całkowicie dobrowolne i pewnej mierze anonimowe, zaś rządy nie mogą w arbitralny sposób manipulować ich podażą.

W dobie pandemii COVID-19 płatności bezgotówkowe cieszą się większą popularnością niż kiedykolwiek wcześniej. Warto jednak dołożyć starań, by nie przełożyło się to na poszerzenie i tak już bardzo szerokiego zakresu kontroli, jaką politycy mają nad oszczędnościami obywateli. Upowszechnianie dostępu do kryptowalut i wiedzy o nich zdecydowanie może w tym pomóc.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Komentarz

  1. Reply
    Licho says

    PayPal pozwala wyłącznie spekulować na cenie kryptowaluty. Nie można deponować własnej ani wypłacać kupionej. Jeśli wyślesz komuś krypto na paypalu , odbiorca otrzyma złotówki. Krypto w PayPalu nie daje dodatkowej wolności, a wręcz odbiera ją dając iluzję posiadania kryptowaluty i ucząc ludzi, że można “mieć” bitcoiny nie posiadając własnych kluczy. PayPal mówi “no dobrze dzieci, możecie pobawić się w wolność”. Nie spodziewajcie się nagłej przemiany firmy, która niedawno blokowała środki za jakiekolwiek transakcje związane z krypto.

Skomentuj

*