Brak komentarzy

Kostarykańska historia sukcesu

Na stronie Atlas Network ukazał się artykuł o sukcesie kostarykańskiego mikro-browaru Costa Rica Beer Factory Inc (CRBF). Wątek ten jest o tyle ciekawy, że wykazuje w jaki sposób zachowuje się rynek przy całkowitym uwolnieniu jednej dziedziny gospodarki. CRBF nie tylko bardzo szybko zdobyło dobrą pozycję rynkową, ale wręcz dokonało rewolucji gastronomicznej w mieście.

Jeszcze w 2013 roku w skali całego państwa nie istniały miejsca znane miłośnikom tzw. piwnej rewolucji (lokalne puby i restauracje serwowały przede wszystkim piwa dużych koncernów zarówno krajowych jak i zagranicznych); dziś San Jose – do spółki z miastem Panama – stanowią o sile regionalnej rewolucji piwnej z kilkunastoma piwnymi lokacjami w każdym z nich.

Warto podkreślić, że zmiana ta pociągnęła za sobą innych inwestorów, którzy wróżą San Jose przyszłość miasta dla digital nomads, czyli podróżujących freelancerów (tak jak np. kolumbijskie Medellin, które ze stolicy narkotyków stało się lokalnym hubem biznesów internetowych). W większości przypadków takich biznesów, właściciele starali się oddawać społeczności lokalnej – np. poprzez cykliczne akcje charytatywne. Przykładowo sieć hosteli Selina prowadzi zajęcia doszkalające mieszkańców miast, w których mają swoje hostele, dzięki czemu mogą oni znaleźć sobie miejsce na rynku pracy. Costa Rica Beer Factory skupia się na pomocy najuboższych mieszkańcom swojej rodzimej dzielnicy. Pomoc oddolna działa najlepiej.

Przykład CRBF pokazuje jak funkcjonuje społeczeństwo najbardziej wolnościowego państwa Ameryki Łacińskiej. Dość powiedzieć, że w ostatnich latach Kostaryka miała całkiem silną reprezentację wolnościowców w kostarykańskim Parlamencie. Kilkukrotnie w wyborach prezydenckich startował Otto Guevera, lider kostarykańskich libertarian (uznawany za jednego z najbardziej produktywnych parlamentarzystów, który za swój cel postawił liberalizację gospodarki tego państwa). I pomimo tego, że Guevera uzyskiwał kilka lub kilkanaście procent głosów i plasował się na trzeciej pozycji w wyborach, a ugrupowanie to straciło na znaczeniu w ostatnich latach, to wydaje się, że owoce pracy kostarykańskich wolnościowców zaczynają nabierać połysku.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*