Brak komentarzy

„Zmierzch polityki” – BEZPŁATNY EBOOK!

Inauguracja prezydencka duetu Joe Biden/Kamala Harris to duże wydarzenie na arenie międzynarodowej. Po 4-letniej prezydenturze Donalda Trumpa na najważniejszą pozycję polityczną w Stanach Zjednoczonych wraca Demokrata, który na dodatek może się wydawać jeszcze bardziej radykalny od Baracka Obamy w swoim programie politycznym. W kampanii prezydenckiej obie strony skupiły się na obrzucaniu błotem tych drugich, ale pomiędzy ukrytymi inwektywami można było wyłapać zalążek pomysłu na USA Anno Domini 2021. Mają to być USA skupione na wzrastającym systemie pomocy społecznej, na kontynuowaniu polityki Obamy i przede wszystkim na działaniach, które można zbiorczo określić mianem „nietrumpowskich”. W takich chwilach przypominamy sobie, dlaczego tak bardzo mierzi nas polityka jako dziedzina aktywności społecznej.

Tym chętniej w takim dniu jak dziś odwołujemy się do klasyki myśli libertariańskiej, która pokazuje, jak dalece skorumpowany i nieefektywny jest system państwowy. Frustrujący dla postronnych obserwatorów system dzielenia społeczeństwa na tych „za” i „przeciw” jakiejś idei, stał się nie tyle powszechną taktyką różnych sił politycznych – jak to było jeszcze kilka lat temu – a bardziej idee fixe polityki jako takiej. Wypada nam życzyć sobie, żeby ten rozgardiasz wpłynął na rozwój idei antypolityki i postawy apolitycznej.

Klasykiem, którego oceny w tym kontekście wydają się nam być szczególnie celne, jest nieoceniony Karl Hess. Opublikował on wiosną 1969 roku fenomenalny tekst traktujący o ówczesnej scenie politycznej Stanów Zjednoczonych pt. The Death of Politics, czyli Zmierzch polityki. Tekst – który w oryginale ukazał się w amerykańskim „Playboyu” – najbarwniej opisuje tym, czym jest polityka w swojej istocie: brutalną grą o władzę, w której wyborcy są tylko pogardzanymi przez politycznych graczy pionkami. Wydaje się nam, że tekst ten jest teraz równie aktualny jak wówczas, a jego lektura pomoże Wam obrać pozycję antypolityki.

Przygotowaliśmy dla Was bezpłatnego ebooka z przetłumaczonym tekstem tego artykułu. Tłumaczenie Jędrzeja Kuskowskiego, które pierwotnie ukazało się na liberalis.pl, poprawił Bartek Dziewa, jeden z naszych działaczy.

Całość znajdziecie na dedykowanej stronie internetowej klikając TUTAJ.

Dawajcie znać w komentarzach, jak Wam się podoba ten tekst i dzielcie się nim z Waszymi znajomymi.

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*