Brak komentarzy

Jakub – polski wolnościowiec uwięziony w Indonezji. Pomóż go uwolnić!

W ramach naszej działalności chcemy wspierać ideowych sojuszników nie tylko w interesujących projektach służących sprawie wolności, ale również wtedy, gdy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.

Obecnie pomocy w wyjściu z takiej sytuacji potrzebuje polski wolnościowiec, Jakub Skrzypski. 26 sierpnia został on aresztowany w Indonezji m.in. pod zarzutem „aktu zdrady”. Nie jesteśmy w sytuacji pozwalającej nam na odniesienie się w pełni do postawionych mu zarzutów, ale postawa oskarżycieli budzi nasze podejrzenia. Indonezyjskie organy ścigania prezentowały opinii publicznej zdjęcia Jakuba ze Szwajcarii (jego aktualnego miejsca zamieszkania) oraz przywiezione przez niego szwajcarskie souveniry (m.in. flagę kantonu Vaud z hasłem „Wolność i Ojczyzna” w języku francuskim), sugerując, że materiały te mają związek z podburzaniem Papuasów przeciwko państwu indonezyjskiemu. Co ważne, żaden z zarzucanych Jakubowi czynów nie jest związany z inicjacją przemocy, więc nawet gdyby oskarżenia nie były całkowicie wyssane z palca, stanowczo sprzeciwiamy się ograniczaniu wolności na ich podstawie.

Nasz sprzeciw budzi również traktowanie Jakuba. Więziony jest on w niehumanitarnych warunkach, a proces został wyznaczony w trudno dostępnej miejscowości Wamena, do której można dotrzeć jedynie samolotem. Sugeruje to, że możemy mieć do czynienia z planem zorganizowania procesu pokazowego, mającego nastraszyć osoby nieprzychylne tamtejszym władzom. Taki zabieg podnosi również drastycznie koszty obrony Jakuba, ponieważ trzeba opłacić transport i zakwaterowanie zespołu prawnego. Z tego powodu prosimy naszych sympatyków oraz wszystkich ludzi, którym bliskie są wartości takie jak sprawiedliwość oraz wolność, o wsparcie akcji „Pomoc prawna dla Jakuba Skrzypskiego uwięzionego w Indonezji”. Wpłaty można dokonać pod tym adresem.

Prosimy również o podpisanie dwóch petycji o uwolnienie Jakuba:

https://www.citizengo.org/pl/signit/166283/view

https://www.change.org/p/geneva-mission-indonesia-org-free-jakub-in-indonesia-please

Rozwój wydarzeń można śledzić na fanpejdżu Pomoc prawna dla Jakuba Skrzypskiego uwięzionego w Indonezji oraz pod tym adresem.

Pomóc można również, udostępniając niniejszy wpis lub linki do zbiórki oraz petycji. Z góry dziękujemy!

Stowarzyszenie Libertariańskie

Skomentuj

*